Jak přestat kouřit bez utrpení

Kouření je uznáváno nejen jako zlozvyk, ale také jako závislost, s níž se pacienti mohou obrátit na narkologa. Oficiálně cigarety nezpůsobují abstinenční příznaky, nicméně mírné stažení u kuřáků je při odvykání od zlozvyku stále pozorováno. Jak přestat kouřit doma? Pojďme na to přijít.

Při ukončení kouření je člověk pronásledován nekontrolovatelnou touhou znovu kouřit. Zároveň se objevují některé somatické příznaky: závratě, snížená koncentrace, slabost, podrážděnost. Ke skutečnému stažení samozřejmě nedochází, jako u drogové závislosti, což znamená, že můžete přestat kouřit projevováním vůle.

Lidové léky a recepty

Existuje řada způsobů, které mohou člověku pomoci zbavit se závislosti na nikotinu. Uvádíme všechny dostupné alternativní metody, které se u kuřáků praktikují.

 1. Kódování. Metoda je účinná pro alkoholismus a závislost na opiátech, ale vůbec neřeší problém kouření. Hypnoterapie se částečně používá, když specialista vyvolá u závislého averzi vůči cigaretám. V praxi však kuřák po kódování nějakou dobu nekouří, jen proto, že si to nechce rozmyslet. Ale dříve nebo později dojde k poruše.
 2. Závislost na jídle. Mnoho lidí se poté, co přestali kouřit sami, vrhli na jídlo. Prostě začnou jíst svoji závislost: sendviče, ořechy, semínka a sladkosti. Náprava je samozřejmě poněkud účinná, ale vede k problémům s nadváhou.
 3. Akupunktura. Tato technika spočívá v překrývání určitých center, biologicky aktivních bodů, které jsou odpovědné za kouření. Je z východu a může sloužit jako pomocná metoda. Nedoporučuje se používat jako hlavní léčbu. Ne všichni kuřáci také žádají o akupunkturu: je to drahé, neúčinné a často nepříjemné.
 4. Kouření vodní dýmky. Ve východních kulturách je vodní dýmka součástí každodenního života, mnozí v ní nevidí žádnou škodu. Podle výrobců směsí jsou do základny zahrnuty pouze bylinky a ovocné náplně. Ale je to tak? Nedávné studie ukazují, že do vodní dýmky jsou zahrnuty také tabákové směsi, takže není třeba hovořit o bezpečnosti.
 5. E-Sigs. Jedná se o typ inhalátoru. Když člověk kouří takové cigarety, vdechuje páru. Závislí však mají problémy s používáním elektronických cigaret - jednoduše se snaží nahradit jednu závislost jinou a často překračují doporučené dávky.
 6. Homeopatické léky. Jejich užitečnost je ve vědecké komunitě stále diskutabilní. Proto je nepravděpodobné, že budou sloužit jako plnohodnotná kouření.
 7. Sportovní zátěže. Mnoho lidí, kteří přestali kouřit, začíná hledat místo, kde by si mohli vybít svůj hněv, agresi a energii. Toto je nejúčinnější způsob, který vám navíc umožňuje udržovat zdraví.
 8. Metoda Allena Carra. Knihy amerického spisovatele zná snad každý. Je zajímavé, že mnozí po přečtení jeho práce skutečně přestali kouřit, takže účinnost metody nelze popřít.

Samozřejmě se také používají různé bylinné infuze, Tabex a další léky. Důrazně však doporučujeme, abyste se před zahájením léčby nejprve poradili s narcologem.

Jak přestat kouřit pro ženu a muže

Výše uvedené techniky jsou dobré jako pomůcky, ale přesto je lepší soustředit se na lékařské metody. Ukončení kouření u mužů a žen je z hlediska stupně obtížnosti téměř stejné: v obou případech dojde k mírnému abstinenčnímu syndromu.

Níže jsou tedy doporučené způsoby, jak přestat kouřit bez poškození zdraví.

 1. Vyhledejte pomoc od narkologa. Je lepší přijít k lékaři na konzultaci a podrobně o problému informovat. Specialista provede vysvětlující práce, pomůže vám najít správné nástroje a poradí vám, co dělat. Pamatujte, že léky mohou pomoci jen částečně - touha pacienta má zásadní význam.
 2. Používejte nikotinové náplasti. Pomáhají získávat malé dávky nikotinu, ale nemohou sloužit jako náhrada kouření. Je důležité si uvědomit, že omítky řeší pouze problém stupně psychologické závislosti, ale nepomohou se ho úplně zbavit. Později se budete muset zbavit touhy lepit omítku.
 3. Použijte kouřový sprej. Toto je jeden z nejnovějších vývojových trendů. Ve spreji jsou škodlivé látky, ale je jich mnohem méně než v cigaretách. Spreje fungují na stejném principu jako omítky a řeší hlavně problém stupně závislosti.
 4. Použijte nikotinovou gumu. Obsahují také určité procento nikotinu, což je podstatně méně než v cigaretách. Žvýkačka nemá nejpříjemnější chuť, takže není vhodná pro každého závislého.
způsoby, jak přestat kouřit

Jak pomoci kuřákovi přestat kouřit: tipy a triky

Okamžitě si všimneme, že externí pomoc bude minimální. Nejdůležitější věcí je touha samotné osoby vyrovnat se se zlým zvykem. Je žádoucí pro příbuzné a přátele:

 • nevyvíjejte na člověka tlak, nevyvolávejte konflikty;
 • pomozte přijít s nějakým zajímavým koníčkem;
 • častěji mluvit, vtipkovat, diskutovat o zajímavých věcech;
 • naplánovat vzrušující výlet.

Jinými slovy, musíte vyvinout úsilí, abyste dané osobě pomohli odvést pozornost od nutkání kouřit.

Jak se tělo po kouření zotavuje?

Změny přicházejí bezprostředně po odmítnutí. Jsou to následující:

 1. Do 1 hodiny po vykouření poslední cigarety se srdeční frekvence vyrovná, sníží se úroveň tlaku a zlepší se krevní oběh.
 2. Během 12 hodin se uvolní oxid uhelnatý, hladina oxidu uhličitého se vrátí k normálu, tkáně začnou lépe přijímat kyslík.
 3. Do jednoho dne po odmítnutí je riziko infarktu již sníženo. Fyzická vytrvalost se zlepšuje.
 4. Vůně a chuť se vrátí do 2 dnů.
 5. Do 3 dnů se může objevit bolest hlavy, která naznačuje zotavení těla po dlouhodobém vystavení nikotinu.
 6. Po měsíci začnou plíce fungovat normálně, dušnost a kašel zmizí. Rovněž se zvyšuje úroveň fyzické výdrže.
 7. Během 3 měsíců se metabolismus kyslíku v tkáních a buňkách těla postupně zlepšuje.
 8. Po 9 měsících jsou plíce téměř úplně obnoveny.
 9. Jeden rok po odmítnutí jsou rizika ischemické choroby srdeční značně snížena.
 10. Po 5 letech je zaznamenána expanze krevních cév, které byly dříve zúženy.

Jak vyčistit plíce od odvykání?

Je nutné dodržovat následující doporučení:

 1. Jezte hodně zeleniny. Jedná se o okurky, fazole, lilky a další.
 2. Pijte co nejvíce vody, což vám umožní rychle se zbavit toxických sloučenin.
 3. Pijte čaj naplněný jehličí. Blahodárně působí na plíce.
 4. Jezte kopřivu, která je bohatá na železo.
 5. Přidejte do své stravy kiwi bohaté na vitamíny.
 6. Dýchejte zhluboka, což přispívá k silnějšímu okysličení buněk.
metody čištění plic

V tomto případě je vhodné přidat do stravy:

 • brokolice;
 • pomeranče;
 • citrony;
 • brusinky;
 • špenát;
 • mrkev;
 • Zrzavý;
 • granáty;
 • zelí.

Zbavit se zlozvyku je ve skutečnosti snazší, než se zdá. Silná touha kouřit bude člověka pronásledovat pouze v prvních dnech, poté postupně odezní. Je nutné se v těžkých dnech rozptýlit, naučit se relaxační praxi a nezapomenout na konzultaci s odborníkem.