Jak přestat kouřit a nezačínat znovu: rady lékařů a bývalých kuřáků

O škodlivých účincích závislosti na tabáku už toho bylo řečeno tolik, že je nepravděpodobné, že některé z kuřáků vyděsíte strašnými lékařskými fakty. Osoba zvyklá na každodenní „inhalace nikotinu" se nakonec naučí abstrahovat od těchto hrozeb. Důvodem takové nedbalosti není vůbec hloupost. Kouření lze přirovnat k nezdravému vztahu s opačným pohlavím: když jsme zamilovaní do nesprávné osoby, máme tendenci ignorovat rady a varování ostatních, protože se cítíme dobře tady a teď. Rozchod navíc vždy povede k bolestivému abstinenčnímu syndromu a nikdo neposkytuje záruky, že pokus o nový život bude úspěšný.

Není divu, že pouze 3–6% kuřáků, kteří se rozhodnou vzdát se svého zlozvyku bez vnější pomoci, se s cigaretami bezpečně rozejde - i když asi 70% z nich o tom výslovně nebo implicitně sní. Zkusme společně vymyslet efektivní způsoby, jak trvale přestat kouřit.

přestat kouřit sám

Ještě jednou o nebezpečí kouření: od běžných pravd až po málo známá fakta

Pravděpodobně jste už slyšeli, že kouření zkracuje váš život. Ale kolik? Podle statistik mluvíme o 13 letech - jen si představte, kolik toho můžete během této doby udělat! Neméně důležitým argumentem ve prospěch ukončení cigaret je však kvalita života. Bez ohledu na to, jak cynicky to může znít, smrt není to nejhorší, co na kuřáka čeká. Dokonce ani onkologická onemocnění, která, jak víte, často vznikají pod vlivem karcinogenů tabákového kouře, pacienta okamžitě nezabijí. A s patologiemi, jako je chronická obstrukční plicní nemoc, srdeční selhání (kvůli infarktu myokardu) nebo ochrnutí, které se vyvinulo po cévní mozkové příhodě, můžete žít mnoho let. Zároveň břemeno povinností péče o pacienta nese jeho příbuzní - manželé, děti, rodiče v důchodu.

Některé zdravotní problémy spojené s kouřením - zubní kaz, gastritida, předčasné stárnutí pokožky - jsou doslova nákladné. Milovníci tabáku jsou nuceni častěji vyhledávat lékařskou pomoc, navštěvovat kosmetology a nakupovat léky v lékárnách. Spolu s náklady na cigarety může tato rozpočtová položka každoročně „sníst" částku, kterou lze dobře utratit za dobrou dovolenou nebo nákup věcí, za které jsou peníze vždy škoda.

prudké ukončení kouření může ovlivnit fyzický i psychický stav člověka

Nezapomeňte na tak smutný důsledek užívání tabáku, který je problémem v intimní sféře: v důsledku porážky cév malé pánve se u kuřáků v mladém věku může rozvinout erektilní dysfunkce. Účinek kouření na ženské tělo není o nic méně významný: mezi nežným pohlavím trpícím touto závislostí jsou častěji pozorovány hormonální poruchy, které vedou k menstruačním nepravidelnostem, časné menopauze a snížení libida. Pro kuřáky je nebezpečné používat perorální antikoncepci - zvyšuje se tak riziko vzniku krevních sraženin v cévách.

Mezi důvody, které přimějí ženy přestat kouřit, je na prvním místě touha mít děti. Mnoho osobností přiznalo, že se vzdali cigaret až po zákazu gynekologa nebo po dlouho očekávaném těhotenství. Herečka Catherine Zeta-Jones se tedy stala matkou a podařilo se jí změnit svůj životní styl a její kolegové v obchodě, Julia Roberts a Kate Hudson, to raději udělali předem, na doporučení lékařů.

Přestat kouřit jednou provždy: mýtus nebo realita?

Navzdory problémům s odvykáním kouření je to jednodušší než kdy dříve. Ve službách lidí, kteří se rozhodnou pro takový krok, existuje řada tipů, knih, technik, léků a také speciální elektronická zařízení a dokonce i mobilní aplikace. Je důležité, aby se společnost stala kuřáky kritičtější: dnes je kouření cigaret zakázáno v stravovacích zařízeních, na schodištích, v nočních klubech, na letištích a nádražích. Jen před několika desítkami let bylo kouření povoleno i v kabinách letadel: jen si představte, jak těžké to bylo pro ty, kteří byli během dlouhých letů „svázaní".

Všechny způsoby, jak se rozloučit se závislostí na tabáku, lze zhruba rozdělit do dvou velkých skupin:

záchvaty paniky a podrážděnost u muže během období odvykání kouření
  • Svépomocné způsoby, jak přestat kouřit- ty, které nevyžadují návštěvu odborníka. Mezi ně patří náhlé zrušení cigaret (když se člověk omezuje ve svých obvyklých činnostech bez jakýchkoli pomůcek), užívání komerčně dostupných drog obsahujících nikotin, přechod na elektronické cigarety, pokles počtu vykouřených cigaret jedním z populární metody (například podle knihy Alana Carra „Snadný způsob, jak přestat kouřit") atd.
  • Techniky prováděné pod dohledem lékaře:tato skupina zahrnuje přístupy, které vyžadují externí zásah. Například narcolog může předepsat jeden z léků na předpis, aby zmírnil chuť na kouření. Specialista na hypnózu během jediného sezení dokáže pacientovi vnést do podvědomí strach nebo pocit znechucení z cigaret, což mu pomůže překonat závislost. Psychologové se specializací na motivační terapii pomáhají porozumět důvodům, které vedou člověka k dalšímu kouření: vědomí skutečných motivů často umožňuje konečným odchodům i těm, kteří jsou již několik desetiletí připoutáni k vytouženému balíčku.

Je důležité si uvědomit, že neexistují žádné „slušné" nebo „nedůstojné" metody, jak přestat kouřit: každý závislý člověk má na odvykání od drog individuální reakci (dokonce i tak zdánlivě nevinnou jako nikotin). Samotná vůle nemusí stačit k překonání abstinenčního syndromu („abstinence"), který se vyvíjí na pozadí prodlužování období mezi kouřovými přestávkami. Lékaři proto doporučují přestat kouřit pod lékařským dohledem: šance na úspěch jsou tedy vyšší a pravděpodobnost negativních reakcí na fyziologické úrovni je minimální.

Je tak užitečné náhle opustit špatný zvyk?

Prudké vyloučení z metabolismu nikotinu přicházejícího zvenčí vede k nepříjemným následkům, které se mohou projevit exacerbací plicních onemocnění, poruchami trávení a prudkým poklesem krevního tlaku. Ve fázi vzdání se cigaret navíc zkušení kuřáci pociťují „odvykání od nikotinu": zhoršuje se jim nálada, bolí hlava a klesá koncentrace pozornosti. V závažných případech mohou abstinenční příznaky vést k nespavosti nebo dokonce k depresi.

Na základě toho není obrat na léky, které usnadňují překonávání závislosti, vůbec slabostí, ale moudrým rozhodnutím - stejně jako nelze žádost o úlevu od bolesti během zubního ošetření nazvat slabostí.

Drogová terapie pro bývalé kuřáky

speciální cvičení pomohou odvrátit pozornost od kouření

V některých případech je však lepší odmítnout užívání léků. Například - pokud lidé s onemocněním jater těhotné ženy přestanou kouřit. Mnoho farmaceutik indikovaných na závislost na nikotinu má vedlejší účinky a některé z nich samy o sobě jsou návykové - proto je léková terapie populární jako alternativní způsob rozloučení s tabákem.

  • Všechny chemické závislosti (alkoholismus, drogová závislost a závislost na nikotinu) mají stejné patologické mechanismy, proto jsou metody navržené psychiatry univerzální a mohou pomoci každému pacientovi. Individuální práce s odborníkem nebo skupinové lekce nejen pomáhají překonat chuť na cigarety, ale také usnadňují sociální restrukturalizaci: osobní příklady bývalých kuřáků často pomáhají překonat pokušení a naladit se na trvalý výsledek terapie.
  • Mnoho lidí uvádí, že zásadní změna životního stylu jim pomohla přestat s cigaretami: přejít na zdravou stravu, zahájit intenzivní sportovní aktivity, změnit zaměstnání nebo dokonce místo, kde žijí. Ne každý je připraven provést takové závažné změny, ale je vhodné načasovat pokus přestat kouřit v takové situaci.

Farmakologické látky pro zbavení se závislosti na nikotinu

Léky, které usnadňují vysazení nikotinu, se dělí na následující typy:

  • Substituční léčba nikotinem- tyto léky obsahují čistý nikotin nebo jeho analogy. Užívání pilulek nebo používání náplastí podle určitého schématu pomáhá překonat duševní závislost na tabáku a postupné snižování dávky zmírňuje abstinenční příznaky.
  • Blokátory nervových impulsů potěšení z nikotinu.Prostředky z této skupiny na biochemické úrovni mění práci mozkových receptorů tak, aby zastavení přísunu nikotinu zvenčí nezpůsobilo prudkou reakci na fyziologické úrovni.
  • Léky proti úzkosti, sedativa a antidepresivaneovlivňuje závislost na chemické látce, ale pomáhá vyrovnat se s projevy abstinenčního syndromu, což usnadňuje prvních pár týdnů po ukončení kouření. A pokud užívání antidepresiv má mnoho kontraindikací a vedlejších účinků a samotné léky lze zakoupit pouze na lékařský předpis, pak lze léky proti úzkosti koupit v lékárně z vlastní iniciativy (ačkoli je také nutná konzultace s odborníkem) ). Mezi sedativy lze rozlišit přípravky založené na bylinných přísadách, jako jsou tinktury z kozlíku lékařského, pivoňky, hlohu, matky. Významnou nevýhodou těchto fondů je, že všechny způsobují ospalost. Kromě toho by měly být používány s opatrností u alergiků.

Samostatná skupina zahrnuje volně prodejná anxiolytika (například Fabomotizol). "Fabomotizol" má regenerační účinek na nervový systém, snižuje hladinu úzkosti, nervového napětí, podrážděnosti. Výsledkem je - snížení stresu způsobeného vysazením nikotinu, vzhled síly a důvěra v úspěch podniku, zlepšení celkového emočního pozadí. Léčba Fabomotizolem je jakousi „opravou" nervových buněk, které lze čas od času ukázat všem. Každý má ve svém životě stres, ale ne všechny způsoby, jak se s ním vyrovnat kvůli povaze postavy nebo životnímu stylu. Mnoho kuřáků tedy vysvětluje svůj zvyk tím, že cigarety jim pomáhají uklidnit se, ale není tomu tak. Závislost na nikotinu je potenciálním zdrojem stresu, zatímco pro zlepšení nálady existují méně škodlivé metody. "Fabomotizol" začíná pracovat od prvního týdne podávání - snižuje podrážděnost a úzkost, ale zároveň nezpůsobuje ospalost, závislost a abstinenční syndrom, nesnižuje koncentraci.

Na světě je jen velmi málo bývalých kuřáků, kteří by litovali rozhodnutí, které kdysi udělali. Existuje však mnoho těch, kteří naříkají, že nekouřili poslední cigaretu o mnoho let dříve. Život bez nikotinu neztrácí barvu - a zároveň má všechny šance být delší a šťastnější. Přemýšlejte o tom, až se příště rozhodnete kouřit.