Co se stane s tělem při odvykání kouření: chronologie změn

muž rozbije cigaretu

Kouření je nejčastějším zlozvykem, který vede k závažným dlouhodobým následkům. Toto je nejčastější příčina vzniku rakoviny plic, ústní dutiny atd. Mezi případy je více než 85% kuřáků s dlouhodobými zkušenostmi. Navzdory možným následkům není odvykání kouření snadné. Skutečné zlepšení pohody a zdraví si však můžete všimnout mnohem rychleji, než si většina lidí myslí. Co se stane s tělem po ukončení kouření ve dne?

Jak přestat kouřit

Co to znamená přestat kouřit? Prolomte začarovaný kruh touhy po nikotinu. Tato myšlenka vyžaduje přípravu, musíte si promyslet každou fázi. Můžete použít náhražky nikotinu - pilulky, žvýkačky atd. Existuje však také bezplatný způsob, jak přestat kouřit. Je pravda, že se jedná o nejobtížnější dlouhodobou metodu a existuje riziko jejího rozpadu, protože tato otázka má nejen fyzickou, ale i psychologickou složku. Ale znalost výhod a změn bezprostředně po ukončení kouření tento proces usnadní. Mimochodem, čím méně „zkušeností" kuřáka, tím nižší je pravděpodobnost vzniku onkopatologií, onemocnění vnitřních orgánů a dalších stavů spojených se špatným zvykem.

Tělo po kouření

Pozitivní změny v těle začínají do 60 minut po poslední vyřazené cigaretě. K výraznějším změnám však dojde po dlouhé době:

 • Po 60 minutách

  Pulz se stabilizuje a vrátí se do normálu. Zlepšuje se krevní oběh, krevní tlak se stabilizuje.

 • 12 hodin později

  Tabákový kouř obsahuje více než 400 látek, z nichž některé jsou karcinogenní. Oxid uhelnatý, plyny ve vysokých dávkách mohou být nebezpečné a smrtící. To také zabraňuje pronikání kyslíku do krve. A pokud kouříte často, hluboce se nadechněte, vzniká hypoxie - nedostatek kyslíku. Teprve po 12 hodinách se tělo může zbavit oxidu uhelnatého obsaženého v cigaretách a hladina kyslíku se stabilizuje.

 • Ve dne

  Snižuje se riziko infarktu a jiných cévních nehod. Kouření, zejména dlouhodobé kouření, zvyšuje riziko ischemické choroby srdeční. Kouření zvyšuje krevní tlak a zvyšuje pravděpodobnost vzniku krevních sraženin a mrtvice. Po jednom dni se krevní tlak normalizuje, což snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění souvisejících s kouřením. I za krátkou dobu stoupá hladina kyslíku v krvi, což usnadňuje fyzickou aktivitu a schopnost cvičení a podporuje zdravé zdravé návyky.

 • ilustrace ženského srdce
 • Po 2 dnech

  Kouření je faktorem snižujícím citlivost a vůni chuti. Lidé si všimnou, že během několika dní po ukončení kouření lze zaznamenat zlepšení citlivosti. Výrobky začínají odhalovat svou pravou vůni a chuť.

 • Za 3 dny

  Do této doby je hladina nikotinu v těle téměř úplně vyčerpána, což má zase vliv na zvýšení touhy po kouření. Objevují se obvyklé charakteristické změny v chování: podrážděnost, depresivní nálada a dokonce agresivita. Někdy mohou nastat bolesti hlavy a nutkání kouřit je čím dál silnější.

 • O měsíc později

  Zlepšuje se funkce plic, obnovuje se jejich objem, normalizují se metabolické procesy. Lidé si začínají všímat, že kuřácký dech a kašel jsou méně výrazné a zvyšuje se vytrvalost.

 • Po 1-3 měsících

  V této době pokračuje obnovení funkce plic, normalizace krevního oběhu. Zvyšuje se vytrvalost, zlepšuje se zdraví. Psychologický stav se stabilizuje.

 • Po 9 měsících

  Do této doby se ciliální epitel v plicích obnoví, díky němu tělo vytlačí hlen a riziko infekce se sníží. Přibližně ve stejnou dobu si kuřáci všimnou četnosti exacerbací onemocnění dýchacích cest.

 • ilustrace lidských plic
 • V roce

  Do roku po ukončení kouření je riziko ischemie sníženo na polovinu. A každý rok je tato pravděpodobnost výrazně snížena.

 • Po 5 letech

  V tabákovém kouři je hojné množství toxinů, které způsobují zúžení tepen a cév. Tyto toxiny vyvolávají krevní sraženiny. Po 5 letech bez cigaret se krevní cévy normalizují, rozšiřují, proto riziko krevních sraženin klesá. A krevní sraženiny jsou hlavním faktorem při vývoji mozkové mrtvice. Rizika cévní mozkové příhody se v příštích deseti letech sníží.

 • o 10 let později

  Desetiletí bez cigaret je poznamenáno snížením rizika vzniku rakoviny plic, ústní dutiny, hrdla a slinivky břišní o polovinu.

 • Po 15 letech

  V této fázi je pravděpodobnost vzniku srdeční ischemie stejná jako u nekuřáků. Riziko vzniku rakovinových patologií je stejné jako u nekuřáků.

 • Za 20 let

  Riziko úmrtí z příčin spojených s kouřením je sníženo na úroveň lidí, kteří nikdy nekouřili.

Mám přestat kouřit?

Kouření je zlozvyk, který může způsobit vážné komplikace, které představují ohrožení zdraví a života. Po ukončení kouření se tělo postupně začíná zotavovat, protože má široký potenciál pro zotavení. A po několika letech bez cigaret se stav těla může vrátit k indikátorům osoby, která nikdy nekouřila. Některé ze změn jsou patrné okamžitě, po krátké době, například pokles krevního tlaku. Jiným může chvíli trvat, než začnou jednat, ale takové změny jsou významné a globální. Stojí za to pamatovat, že každý rok bez cigaret zlepšuje vaše celkové zdraví a zvyšuje vaše šance na aktivní stárnutí.