Co se stane s tělem, pokud přestanete kouřit

Téměř 40% dospělé populace Ruska trpí škodlivou závislostí na nikotinu. Navíc je mezi nimi mnoho lidí, kteří si jsou jisti nepopiratelným poškozením kouření na těle. Současně však nadále používají tabákové výrobky - konvenční i elektronické. Někteří z kuřáků se obávají, že poté, co se zlozvyku zbaví, jejich tělo přibere a dojde k dalším nežádoucím změnám. Ale co se vlastně stane?

Nikdy není pozdě opustit svůj nikotinový zvyk

nikdy není pozdě na to přestat, musíte si pro to vybrat datum

Četné studie dokazují, že nikdy není pozdě přestat kouřit, protože lidé ve věku 50 až 74 let, kteří s tímto zlozvykem přestali, mají sklon každý rok zlepšovat své zdraví. A pět až sedm let po ukončení kouření a návratu ke zdravému životnímu stylu bylo u lidí o 40% nižší pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění. Po zbavení se závislosti tělo postupně napravuje škody způsobené nikotinem a dehtem. Každý rok, nekuřácký, snižuje u člověka riziko mrtvice, srdečních chorob a rakoviny.

Dokonce i silní a dospělí kuřáci mají šanci po ukončení tabáku snížit mnoho ze svých zdravotních rizik. Němečtí vědci například tvrdí, že lidé starší 60 let, kteří se uzdravili ze závislosti na nikotinu, snížili riziko předčasné smrti o 28%. Účastníci mezinárodních studií v Japonsku, Anglii, Číně, Austrálii a Španělsku tvrdí, že po 50 letech odvykání kouření pocítili zlepšení svého zdraví.

Přestat kouřit a mít nadváhu

přírůstek hmotnosti nastává při odvykání kouření

I když počet lidí, kteří kouří tradiční cigarety, neustále klesá, podíl dospívajících, kteří používají bezdýmné elektronické cigarety, výrazně roste. Možná, že přechod na tento typ kouření pomůže přestat s tímto zvykem, ale vaping je obecně pro tělo stejně škodlivý jako běžné užívání tabáku. V každém případě je možné přestat kouřit náhle, ale ne pro každého. Je lepší se nejprve poradit s lékařem. U některých lidí je kvůli jejich individuálním fyziologickým vlastnostem a chorobám prudké odmítnutí cigaret spojeno s velkým stresem pro celé tělo a hormonální nerovnováhou. Kvůli tomu se může objevit nadváha a tělo ztratí svůj tvar.

Podle doporučení odborníků na výživu se před tím, než se vzdáte cigaret, musíte naučit, jak ovládat svou váhu a dodržovat zdravou výživu. Pokud člověk kouří a současně konzumuje nezdravé jídlo, pak po ukončení závislosti na nikotinu získá nadváhu mnohem rychleji než ti, kteří předtím jedli zdravé jídlo.

Je známo, že kouření je spojeno s rozvojem mnoha chronických onemocnění a může narušit stav kostí, mozku, zubů, očí a reprodukčních orgánů. Ale naštěstí má lidské tělo úžasnou schopnost regenerace. Jakmile závislost na nikotinu zmizí, tělo postupně prochází změnami a pomalu se začne očistit od škodlivých látek získaných při kouření.

Škodlivé účinky kouření na tělo

Nebezpečí kouření spočívá v tom, že jeho poškození není okamžitě pociťováno. Toxiny obsažené v cigaretách začínají ničit tkáně těla postupně - z roku na rok. K těmto změnám dochází na mikroskopické úrovni, takže většina kuřáků věří, že se jejich tělu neděje nic špatného. Kromě vážného poškození zdraví srdce může kouření negativně ovlivnit další důležité orgány v těle. Zde je například několik málo známých faktů:

 • Kouření postupně poškozuje pohybový aparát a snižuje minerální hustotu kostí.
 • Mužští kuřáci mají o 25% zvýšené riziko jakékoli zlomeniny a o 40% zvýšené riziko zlomeniny kyčle.
 • Pro ty, kteří kouří, se tělo ze zranění hojí pomaleji.
 • Kouření zvyšuje riziko ztráty zubů a kazu.
 • U kuřáků je o 60% vyšší pravděpodobnost vzniku Alzheimerovy choroby.
 • Lidé trpící závislostí na nikotinu mají o 53% vyšší pravděpodobnost rozvoje kognitivních poruch.
 • Kouření vede k 80% nárůstu chronických bolestí zad a k 115% zvýšení bolestivých bolestí dolní části zad.
 • Závislost na nikotinu zvyšuje riziko makulární degenerace související s věkem v průměru o 78% a zvyšuje riziko katarakty související s věkem o 58%.

To vše se může stát, protože v těle dochází k patologickým procesům v důsledku kouření. Například stoupá celkový plazmatický homocystein, který je plný srdečních problémů, mrtvice, Alzheimerovy choroby a dalších kognitivních poruch. K zrychlení vývoje aterosklerózy dochází v důsledku poklesu kyslíku a živin vstupujících do mozku kuřáka.

Ateroskleróza je navíc plná akumulace beta-amyloidového proteinu - charakteristického znaku Alzheimerovy choroby. Změny v mozku spojené s tímto onemocněním mohou být také spojeny se zvýšeným oxidačním stresem, excitotoxicitou (poškození a smrt neuronů) a zánětem způsobeným expozicí tabáku.

Změny těla v prvních týdnech po ukončení kouření

kouření má nepříznivý účinek na lidské tělo

Lidské tělo má úžasnou schopnost uzdravovat se a opravovat se, pokud je podporováno zdravým životním stylem, přiměřeným spánkem, fyzickou aktivitou a správnou výživou. K blahodárné regeneraci v těle může dojít také po zbavení se návyku na nikotin. Zde jsou například některé ze změn, které přicházejí bezprostředně po úplném ukončení tabáku:

 • Dvacet minut po vykouření poslední cigarety se srdeční frekvence, krevní tlak a teplota rukou a nohou začnou vracet k normálu.
 • Po osmi hodinách se množství nikotinu v těle snížilo o více než 93%.
 • Po dvanácti hodinách se tělo zbaví přebytečného plynu oxidu uhelnatého a hladina kyslíku se vrátí k normálu.
 • Po jednom dni se pravděpodobnost infarktu začne snižovat a krevní tlak se vrátí k normálu. Zvyšuje se krevní kyslík a fyzická aktivita.
 • Po dvou dnech se obnoví nervy odpovědné za vůni a chuť a bývalý kuřák bude mít lepší vůni a chuť. Současně vyvrcholí nervozita a podrážděnost spojená se závislostí na nikotinu.
 • Po třech dnech se nikotin téměř úplně uvolní z těla, což může vyžadovat ostré doplnění: nálada, nervozita, agresivita a silné migrény se zvyšují, jakmile se tělo začne přizpůsobovat zdravějšímu prostředí.
 • Po týdnu se po jídle objeví touha kouřit a bude trvat v průměru asi tři minuty. Chcete-li se toho zbavit, můžete jít na procházku nebo žvýkat žvýkačku.
 • Po dvou týdnech se krev cirkulující v dásních a zubech vrátí do normálu, což pomůže rychleji léčit paradentózu a zlepší dýchání.
 • Po čtyřech týdnech úzkost, deprese a nespavost obvykle zmizí. Funkce plic a srdce se postupně obnovují. Méně časté jsou záchvaty kašle a dušnosti.
 • Únava a dušnost se po devíti měsících snižují. Člověk cítí nával síly a energie, frekvence nachlazení klesá kvůli špatné funkci plic.

Přibližná předpověď na dvacet let po ukončení kouření

Samozřejmě čím déle člověk nekouří, tím lepší je jeho zdraví. Navzdory nepohodlí a útokům spojeným s bývalou závislostí a touhou kouřit se tělo postupně zotavuje. Čím déle člověk kouřil, tím déle trvalo, než se jeho tělo vzpamatovalo. Přibližně zde může dojít ke změnám v těle za dvacet let po zbavení se závislosti na nikotinu:

 • Po jednom roce klesá riziko ischemické choroby srdeční, srdečního infarktu a cévní mozkové příhody o 50% a každým rokem bez kouření klesá.
 • Po pěti letech bez cigaret se krevní tlak normalizuje a krevní cévy se začínají rozšiřovat, což snižuje riziko vzniku krevních sraženin. Pravděpodobnost vzniku cévní mozkové příhody se v příštích deseti letech sníží.
 • Po deseti letech bez nikotinu se pravděpodobnost vzniku rakoviny plic sníží o 30–50% a riziko úmrtí na tento typ rakoviny se sníží dvakrát.
 • Po třinácti letech bez kouření se pravděpodobnost ztráty nebo zničení zubů vrátí k pravděpodobnosti u lidí bez závislosti na nikotinu.
 • Po patnácti letech riziko rakoviny slinivky břišní a ischemické choroby srdeční výrazně klesá.
 • Po 20 letech porážky závislosti se riziko úmrtí na problémy ohrožující kuřáky sníží na normální úroveň.