Jak správně přestat kouřit: náhle nebo postupně

Milovníci cigaret si uvědomují poškození zdraví - sebe i své okolí, a proto přemýšlejí o úplném ukončení kouření. Náhlé odmítnutí i postupné odmítnutí mohou být účinné.

odvykání kouření

„Pomalá cesta"

To znamená kouřit stále méně cigaret každý den, dokud počet nedosáhne nuly. Tato metoda snižuje pravděpodobnost vzniku abstinenčních příznaků - „abstinenčního syndromu", který hrozí nebezpečnými příznaky.

Pokud člověk hodně kouří a náhle přestane, může se u něj objevit pocení, zimnice, poruchy trávení, zvracení, bolesti hlavy a bolesti svalů. V některých případech vede stažení ke komatu, což již představuje ohrožení života.

Postupné snižování však také nezajišťuje sto procent abstinenčních příznaků. Příznaky z vysazení mohou trvat déle, i když budou méně závažné.

Než tedy přestanete kouřit „pomalu", musíte si udělat plán. Nejlépe spolu s lékařem. Předepisuje přesně, jak se sníží počet cigaret, ke kterému dni dojde k úplnému odmítnutí. Do rozpisu je nutné zapsat pomocné metody: speciální nikotinové náplasti, žvýkačky - kdo má rád co lepší.

Na stravu byste měli myslet předem: co dělat s rostoucí chutí k jídlu. Měl by existovat plán pro případ, že opravdu chcete kouřit, nebo pokud vám vaši přátelé nabídnou cigaretu. Co když nastane stresující situace? Zastavení cigaret je důležitou součástí strategie.

Odborníci dávají několik dalších tipů pro ty, kteří ukončují léčbu postupně:

  • místo toho, abyste začali den kouřením, počkejte na první kouřovou přestávku v práci - a začněte počítat;
  • pokud kouříte v autě, mějte po ruce pouze jednu cigaretu;
  • až přijde den X - strávte ho bez cigaret, nepřenášejte jej na „zítra", jinak celý plán půjde na chytrosti;
  • pokud stále klopýtnete a více kouříte - nezoufejte, nadále se držte plánu a vraťte se na správnou cestu.
tělo snáze snáší pomalejší odvykání kouření

"Rychlá dráha"

To znamená, že musíte okamžitě přestat kouřit a nesáhnout po „poslední" cigaretě. Výhodou metody je, že čas je zkrácen a abstinenční příznaky nejsou prodlouženy.

Existuje však také obrovská nevýhoda: „abstinenční syndrom" může být tak silný, že člověk zažije obrovské fyzické utrpení. Jak již bylo zmíněno výše, až do kómatu. A mohou trvat několik dní až několik týdnů.

Ti, kdo se rozhodnou dramaticky přestat, se však „abstinují" abstinencí pomocí nikotinových náplastí a léků na předpis. To znamená, že je lepší neprovádět taková rozhodnutí bez specialisty.

Pokud ale vše půjde dobře, sotva se budete chtít k kouření vrátit a znovu ho bolestně ukončit.

Tipy pro milovníky „zkratek":

  • den před úplným náhlým opuštěním cigaret vyhoďte z domu vše, co připomíná závislost na nikotinu, až po krásné popelníky a sběratelské zapalovače;
  • neskrývejte balíček ve skříni „jen pro případ";
  • umýt oblečení, závěsy, vyčistit nábytek, odvézt auto na suché čištění - aby nezůstala ani vůně cigaret.
  • pokud užíváte speciální léky na doporučení lékaře, kupte si je předem, abyste nemuseli naléhavě hledat chutě.
člověk je obtížnější snášet prudké ukončení kouření

Která metoda je tedy lepší?

Studie z roku 2017 zjistila, že kuřáci, kteří se rozhodli přestat kouřit, byli ve svém pátrání úspěšnější. Jejich míra je 22%. Ti, kteří kouřili stále méně cigaret každý den, měli pouze 15, 5% úspěch. Obě skupiny používaly nikotinové náplasti a byly sledovány lékaři.

Vědci zdůrazňují, že není tak důležité, jakou metodu si člověk zvolí, hlavní je jeho touha, odhodlání a připravenost navždy přestat kouřit.