Jak rychle, snadno a trvale přestat kouřit

Přestat kouřit je snadné. Pokud pochopíte, co přesně konkrétní kuřák svým návykem získává a co ztrácí, je mnohem snazší zvolit ten nejúčinnější způsob, jak s kouřením navždy přestat. Proto první věcí, kterou musíte udělat, je pochopit svou vlastní motivaci ke kouření. Poté je čas přejít ke známým psychologickým, terapeutickým a lidovým metodám, které pomohly nejednomu závislému na nikotinu.

způsoby, jak přestat kouřit

Proč kouřit?

Abyste se zbavili špatného zvyku, musíte pochopit důvody jeho existence. Většina lidí začíná kouřit v pubertě. Touha vypadat jako dospělý povzbuzuje teenagery k „dospělým" činnostem, včetně pití a kouření. Když maximalismus pomine, není tak snadné se tohoto zvyku vzdát: tělo je závislé a život bez cigaret již není možný.

Podobná situace nastává, když člověk nastoupí do nového týmu. Stres z nového prostředí doplní i to, že navázáním kontaktu s ostatními jsou lidé schopni osvojit si zvyky jiných lidí a přizpůsobit se celkovému způsobu života ve společnosti. Takový mechanismus rozvoje závislosti je spojen s touhou zapojit se do týmu a cítit se součástí práce. To může začít snahou dělat společnost kuřákům a pasivním kouřením, což vytváří predispozici.

Existují psychologické a fyziologické závislosti na kouření. Ve fázi psychického návyku je přestat kouřit snadné, protože člověk na něm není skutečně závislý, ale pouze se ujišťuje o pozitivním účinku kouření cigaret. Pokud se k této formě závislosti připojila fyziologická, pak bude muset se zlozvykem bojovat i tělo.

kde začít?

Správný přístup způsobí, že přestat kouřit bude nejbezbolestnější.

Pro začátek byste měli vyhodit všechny zbývající kuřácké směsi a cigarety. Jakmile bylo učiněno rozhodnutí skoncovat se zlozvykem, rozhodné odmítnutí pomáhá se ho zbavit. Kuřácké potřeby, jako jsou náustky, dýmky, pouzdra na cigarety, popelníky a dokonce i zapalovače, putují do koše bez podílu lítosti. „Duty" balíček také letí do koše, aby znovu nepokusil svou přítomností.

Často přestávající kouřit nemají vůli přestat kouřit za 1 den; touha kouřit je silnější než schopnost zapomenout na obvyklý atribut života. V této situaci je vhodný jiný způsob s postupným omezováním počtu vykouřených cigaret. Musíte vypočítat, kolik se obvykle vykouří za den. V prvních několika dnech je třeba snížit jejich počet o jednu a tak dále, dokud nebude možné vydržet celý den bez cigarety. Když se potřeba kouření stane minimální, můžete bezpečně zahodit veškeré kuřácké potřeby - nyní na to bude dostatek vůle.

Dalším účinným způsobem je nahradit běžné kouření používáním elektronické cigarety nebo vapu. Přípravky pro tato zařízení obsahují nižší dávku nikotinu než v cigaretě. V tomto případě však stojí za to jasně omezit dobu jejich použití, protože na rozdíl od běžné cigarety zde není jasně definovaná doba použití.

Jak se nezlomit?

Zapomenutí na kouření často brání návyk těla na nikotin. Zpočátku je tato látka nezávisle produkována jaterními buňkami v minimálních dávkách. Když jeho příjem zvenčí začne překračovat dávky nutné pro buňky, játra jeho produkci zastaví jako nepotřebnou. Tady má člověk „pauzu". Každé období před výskytem „zlomení" je individuální. To je způsobeno rozdílnou silou cigaret a kouřením. S krátkou zkušeností se maximální touha po obnovení návyku objevuje v prvních 2-4 dnech a téměř okamžitě mizí díky nastartování jater. Pokud je zkušenost významná a cigarety byly středně silné a vyšší, může být toto období zpožděno až o několik týdnů. V tomto případě by mělo být odvykání kouření postupné, aby nezpůsobovalo tělu stres.

Kouření jde často ruku v ruce s dalšími lidskými návyky. Takové akce mohou na reflexní úrovni vést k poruše a zvýšení potřeby cigaret. Jejich odmítnutí proto musí být doprovázeno změnou každodenních „zvyků". Nejlepší je mírně se přiklonit ke zdravému životnímu stylu: místo sody a kávy pijte vodu a džusy, věnujte se lehké fyzické aktivitě.

Lékařské přípravky

Pokud se vám nedaří přestat kouřit sami, měli byste začít užívat speciální léky, které snižují touhu po kouření. Mezi nimi jsou následující formy:

  • náplasti;
  • spreje;
  • pilulky.

Náplasti lze nalepit na jakoukoli část těla, takže o její přítomnosti nikdo nebude hádat. Jejich působení je založeno na zavedení malých dávek nikotinu do lidského těla. Chuť na jeho příjem zvenčí zmizí a játra postupně začnou produkovat chybějící objem. Obtížnost použití těchto náplastí spočívá v časté nemožnosti člověka omezit se na jednu denně, což vede k jejich neustálé obměně a zvyšování dávek nikotinu nad přípustné.

Existují dva typy sprejů na odvykání kouření: obsahující nikotin a nikotin averzní. V prvním případě je účinek spreje podobný použití náplasti a vede ke stejným problémům. Druhý typ spreje funguje jiným mechanismem. Obsahují pouze silice a bylinné tinktury, které při vstupu do dýchacích cest obalí sliznici. Pokud po užití drogy člověk vykouří cigaretu, nikotin zareaguje s oleji, což způsobí intoxikaci záchvaty nevolnosti, závratí a celkovou malátností. Výsledkem bude, že kouření cigarety bude nesnesitelné.

Tablety fungují na principu rozvoje averze ke kouření, ale na rozdíl od sprejů se potřebné látky dostávají do krevního oběhu, kde reagují s nikotinem.

Lidové metody

Drogová terapie závislosti na nikotinu se nedoporučuje všem. Nejlepšího účinku mohou zpravidla dosáhnout lidé s krátkou zkušeností s kouřením. Dlouhodobí kuřáci mají mnoho vedlejších účinků, které jim pouze brání přestat kouřit. V tomto případě se doporučuje použití metod tradiční medicíny, která je založena na použití přírodních produktů a nezpůsobuje rozsáhlé vedlejší účinky.

  • Bylinná sbírka. Směs mechu islandského, přesličky, trávy pikulniku, žáber, kopřivy a horského (1 lžička od každé ingredience) zalijeme 500 ml vroucí vody, 10 minut povaříme, hodinu louhujeme a přefiltrujeme přes gázu. Použijte infuzi by měla být 100 ml třikrát denně po jídle.
  • Čaj proti nikotinu.Drcené jsou kořeny čekanky obecné, kozlíku lékařského, listy kopřivy, máty peprné a routy vonné. Do výsledné kolekce se přidá jedna čajová lžička listového čaje a zalije se 500 ml vroucí vody. Sbírka je infuzována po dobu jedné hodiny, poté je filtrována. Mělo by se užívat 130 ml 2-3krát denně.
  • Oves. Dvě polévkové lžíce ovesných zrn se zalijí sklenicí vroucí vody, poté se vaří 5 minut a hodinu se louhují. Vezměte odvar po scezení 100 ml třikrát denně před jídlem.
  • Kořeny Calamusu. Nakrájejte dvouletou větev třešně na 5 mm kousky. Žvýkej a plivej pokaždé, když máš chuť kouřit. Účinek nastává 10-12 dní po začátku užívání.
  • Nálev na vyplachování úst. K přípravě nálevu se rozdrcené oddenky hadce zalijí sklenicí vroucí vody a louhují se 50 minut. Vypláchněte si ústa každý den ráno po jídle. K oplachování můžete použít i roztok sody (jedna polévková lžíce sody ve sklenici vody).

Průběh léčby lidovými léky ve všech případech (s výjimkou použití kořenů kalamusu) je 1 měsíc.

Závěr

Kouření je v moderní společnosti poměrně častým zlozvykem, a proto není tak snadné se ho vzdát. Je třeba si uvědomit, že je nepravděpodobné, že na to bude možné úplně zapomenout, navzdory všem radám, za jeden den. Zkušenosti nasbírané za ta léta tak rychle nezmizí. Naštěstí existuje mnoho možností, jak problém vyřešit, a z celé řady návrhů si určitě budete moci vybrat ten nejlepší a nejefektivnější způsob, který vám pomůže konkrétně.