Přestat kouřit kalendář po dnech

Přemýšleli jste někdy, co se stane s vaším tělem, když přestanete kouřit? Vzdání se cigaret je samozřejmě silným stresovým faktorem, který ovlivňuje fyziologický a psychický stav. Vyrovnat se s abstinenčním syndromem pomáhají doporučení odborníků, rady bývalých kuřáků, navíc existuje spousta metod, které abstinenční syndrom vyhladí a umožní člověku znovu získat radost z plnohodnotného života. Největší zájem je o účinky odvykání kouření. Své fyziologické vjemy, emoce, myšlenky a pocity si můžete zaznamenat do deníku. Pro pohodlí a jako další motivaci jsou změny, které probíhají, namalovány doslova ze dne na den.

přestat kouřit kalendář

Rozhodnutí je učiněno!

Vzhledem k tomu, že kouření již není v módě, stále více mužů a žen přemýšlí o tom, jak se zbavit závislosti. Moderní farmakologie každoročně vyvíjí léky zaměřené na postupné vymizení touhy po cigaretě a zmírnění abstinenčních příznaků. Ale ani drogová léčba závislosti nevylučuje přítomnost vůle a velké touhy přestat kouřit.

Obvykle mužská část populace, totiž podle statistik WHO jsou silní kuřáci, se nemohou dočkat, až co nejdříve dosáhnou požadovaného výsledku. Vše je zde individuální a záleží na zkušenostech kuřáka, na tom, jak moc je tělo „nasyceno" dehtem, nikotinem, karcinogeny a zplodinami spalování. Drobné změny jsou pozorovány během jednoho dne, ale skutečné důsledky ukončení kouření cigaret lze posoudit až po letech, kdy se plně obnoví fungování všech tělesných systémů.

Aby období odvykání od tabáku proběhlo co možná bezbolestně, další techniky nebudou překážet. Kuřácký kalendář umožňuje analyzovat celkový stav těla po odvykání kouření a zaměřit se na hlavní aspekty procesu. Ve skutečnosti je deník vytvořen za účelem sebekontroly. Na titulní straně můžete uvést důvody, které vás vedly k tomu, abyste se rozloučili se „závislostí na nikotinu" a při každém otevření kalendáře budete mít pocit, že jdete správným směrem.

První kroky

Nejprve se musíte rozhodnout o datu, je žádoucí přestat kouřit o víkendech. Nezapomeňte na morální přípravu těla, která trvá asi týden. Během této doby se musíte zbavit popelníku a zapalovače, umístit antinikotinové pastilky nebo žvýkačky tam, kde byly dříve uloženy cigarety. Zpočátku se snažte vyhýbat kuřáckým společnostem. Požádejte přátele, kolegy a příbuzné, aby nekouřili poblíž, aby respektovali vaši volbu.

Informace v deníku by měly být uspořádány krok za krokem, aby nedošlo k záměně. Nejvýznamnější důsledky odvykání kouření cigaret jsou ty, které se objevují v prvním roce boje se špatným návykem. Níže je přestat kouřit deník. Seznámení s ním vás připraví na obtíže, které mohou nastat na cestě za zbavením se závislosti na tabáku.

dní Myšlenky a pocity Fyziologické vjemy Co se děje
za prvé Konečně hotovo! Přestal jsem kouřit! Cítím sebevědomí, hrdost, radost z rozhodování. Touha po tabáku je minimální, snadno ji přeruší cizí myšlenky. Špatná chuť k jídlu, mírné závratě, střední úzkost, potíže s usínáním. V prvních dnech je úroveň motivace velmi vysoká. Poté, co člověk přestane kouřit, se krev a tkáně těla naplní kyslíkem a koncentrace CO2 se výrazně sníží. Zlepšuje se transportní funkce erytrocytů.
Druhý Stále nekouřím, ale je tu mírná podrážděnost, síla autohypnózy slábne. Přes den překonává ospalost, apatii. Někdy ruka automaticky sahá po cigaretách, co dělat, je zvyk. Snížená chuť k jídlu na pozadí odvykání kouření, touha po voňavých jídlech. Dušnost, kašel, časté močení, bolesti břicha. Spánek je špatný, pocit svědění kůže a napjatost kůže. Na pozadí špatného zdravotního stavu odeznívá euforie z vyhazování cigaret. Ale začíná se obnovovat práce řasinkového epitelu, který chrání plíce a průdušky před škodlivými látkami. Sliznice trávicího traktu je aktualizována.
Třetí Nervozita roste, cítím výrazný abstinenční syndrom. Nevím, kam se zařadit a jak se odpoutat od obsedantní myšlenky na kouření. Spánek rušivý, přerušovaný. Již od třetího dne po poslední vykouřené cigaretě vzniká brutální chuť k jídlu, táhne na sladké. Dochází ke změnám v práci trávicího traktu, závratě, tachykardii, tinnitu. Můžete pozorovat kožní vyrážky. Začal proces reparace řasinkového epitelu a bronchiální sliznice. Množství trypsinu v těle klesá, prokrvení mozku a srdce se naopak zvyšuje. Na buněčné úrovni je potřeba cigaretového kouře snížena, cévní tonus je stabilní. Buď opatrný! Od třetího dne je vysoké riziko, že se utrhne a začne znovu kouřit.
Čtvrtý Hlad po nikotinu pokračuje. Agresivitu a podrážděnost zastavuji sedativy. Nálada je labilní, spánek povrchní, koncentrace narušená. Aby se tělo mohlo rychle očistit od toxinů, piju zelený čaj, jím hodně ovoce a zeleniny. Hluk v uších, zvýšený krevní tlak, močení je normální. V krku je pocit viskózního knedlíku, začíná kašel, stejně jako při kouření. Občas se objeví výrazné otoky obličeje, prstů, uší. Zbytky nikotinu se z těla vyloučí. Dochází k proměnám charakteru, kdy se mění, trpí nejen samotný kuřák, ale i jeho nejbližší okolí. Reparační procesy pokračují v plicích těch, kteří přestali kouřit, bronchiální sekrece je normální. Může dojít ke snížení práce peristaltiky, syntéza antidiuretického hormonu je normalizována.
Pátý Nemyslel jsem si, že vzdát se cigaret bude tak těžké! Četl jsem spoustu recenzí na fórech, ale ani jsem netušil, že se mi podobné změny stanou. Cítím se špatně, neúnavně ho pronásledují myšlenky na kouření. V ústech je hořká chuť, neustále žízeň. Existují známky porušení autonomního systému ve formě mírného třesu rukou, nadměrného pocení, pocitu žízně. V krku je pocit uvolněné hlenové hrudky, při vykašlávání je hlen tmavé barvy a husté konzistence. Zašlé tělo se pomalu, ale jistě čistí, po odvykání kouření se v hloubi bronchopulmonálního systému nastartují regenerační procesy. Mikrotraumata v jazyku se hojí. V žaludku je méně hlenu, tonus střev je stále nízký.
Šestý Abstinenční syndrom se vrací, nálada skáče. Touha kouřit nastává záchvatovitá, trvá asi 5-10 minut. Bylo pár okamžiků, kdy jsem si chtěl jít pro cigarety, je velmi těžké se ovládnout. Nadále se objevují vegetativní poruchy, připojuje se nevolnost a pálení žáhy. Zvýšená žízeň, časté močení, prokrvený hlen při kašli. Leukocytární buňky poprvé "rostly" bez účinků nikotinu na tělo kuřáka. Práce gastrointestinálního traktu je normalizována, chuťové pohárky jsou obnoveny.
Sedmý Před sedmi dny jsem přestal kouřit. Pravděpodobně je ještě příliš brzy mluvit o úplném vysvobození ze závislosti, ale začalo se. Tu noc jsem spal lépe, ale pocit prázdnoty mě neopouští. Velmi pomáhá podpora blízkých. Hlen odchází, "hrudka" v krku přetrvává, kůže se odlupuje. Krevní tlak mírně kolísá. Přesto se chuť k jídlu zvyšuje, bledost kůže postupně mizí. Dá se předpokládat, že první etapa restrukturalizace těla je úspěšně dokončena. Na konci prvního týdne se doporučuje provést kompletní krevní obraz a podstoupit fluorografii.

Když člověk přestane kouřit, následky pro tělo mohou být velmi nepříjemné. A není divu, že fyzická závislost na cigaretách ještě neustoupila a psycho-emocionální stres odezní až koncem druhého týdne. Proto je lepší neriskovat, postupné odvykání kouření pomůže předejít recidivě.

Druhý a další týdny

Procházejí snadněji, pokud nejsou žádné dráždivé látky ve formě cigaret nebo tabákového kouře. Tělo se zotavuje a na nedostatek nikotinu prakticky nereaguje. Při listování v odvykacím kalendáři lze zaznamenat mnoho pozitivních momentů, jejichž význam lze pochopit až s časem.

Možné změny, které doprovázejí odvykání kouření cigaret:

  • 14. den. Proces hojení průdušek skončil, krevní destičky se již stihly obnovit, erytrocyty - ne. Vegetativně-cévní projevy jsou možné, ale pleť se zlepšuje, nažloutlá barva prstů mizí. Kašel ustupuje, ale pokud je kouření více než 20 let, lze příznaky bronchitidy pozorovat až šest měsíců.
  • 1. měsíc. Do 30. dne jsou horní cesty dýchací obnoveny na buněčné úrovni. Tělesná hmotnost se výrazně zvyšuje. Změny v těle se týkají i psychické pohody, nadšení je postupně vystřídáno depresivním stavem. V této fázi je důležité se nezlomit. Pamatujte, že významná část cesty k odvykání kouření již byla dokončena.
  • 2. měsíc. Následující 3-4 měsíce jsou pro ženy z hlediska krásy obzvláště atraktivní. Sníží se nezdravé zažloutnutí prstů, začne mizet kuperózní síť a šedá barva pleti. Závislost na kouření cigaret zůstává, ale stává se méně výraznou, i když je stále potřeba vůle a podpora blízkých.
  • 3. měsíc. V těle po odvykání kouření začíná intenzivní obnova krevních cév, jejich tón se vrací do normálu. V tomto období se vytváří „bod, odkud není návratu", fyzická závislost na tabáku zcela vymizela, psychicky kouření na člověka téměř neovlivňuje. Chuť k jídlu a celková pohoda je dobrá.
  • 6. měsíc. Odmítnutí cigaret vedlo k úplné obnově všech tělesných systémů, krev a buňky se zbavily nikotinu, játra pracují efektivněji. Každým dnem se objem plic zvyšuje, je snadnější dýchat. O šest měsíců později si člověk závislost prakticky nepamatuje.
  • V roce. Období, kdy se sčítají výsledky. Můžeme předpokládat, že očista těla po odvykání kouření byla úspěšná. Práce na překonání závislosti na nikotinu v budoucnu přinese ovoce: riziko srdečního infarktu se sníží o 50 %, mrtvice - o 30 %, rakoviny plic a jater - o 80-90 %, gastrointestinálního traktu - o 60-70 %, rtů rakovina - o 99-100 %.

Při studiu kalendáře odvykání kouření po dnech a měsících můžete vidět, že obtíže prvních fází začínají být zapomenuty, obnovené nervové buňky fungují perfektně bez tabákového kouře. Pokud jde o pravděpodobnost relapsu, narkologové tvrdí, že riziko návratu ke kouření cigaret nespočívá ve fyzické touze po nikotinu, ale v hlavě. Síla vůle a neustálá práce na sobě je klíčem k úspěchu, zdraví a dlouhověkosti.

Alternativní možnost

Mnozí vyvozují analogii mezi kouřením tabáku a marihuanou, marihuanou, marihuanou nebo hašišem, ale to by se nemělo dělat. Následky zanechání konvenčních cigaret jsou mnohem snazší než ty, které nastanou, když přestanete užívat psychoaktivní drogy. Závislost organismu kuřáka na měkkých drogách vzniká pomaleji, ale všechny látky z konopí obsahují tetrahydrokanabinol a kanabinol, které způsobují psychickou i fyzickou závislost. Nebezpečí spočívá v tom, že účinky kouření marihuany se dlouhodobě neprojevují a při epizodickém užívání drog nedochází k abstinenčnímu syndromu.

Může se zdát, že konzumace trávy je mnohem „výnosnější", protože kuřák spotřebuje 7 až 20 cigaret denně, zatímco milovníci marihuany ne více než 3. Konopí ale obsahuje přibližně stejné toxické nečistoty, a pokud kouříte hodně, pak si tělo na omamnou látku zvykne a bude se naléhavě dožadovat dalšího šluku.

Abyste se navždy osvobodili z okovů závislosti, neobejdete se bez:

  • Silná touha.
  • Železná vůle.
  • Podpora blízkých.
  • Pomoc specialisty.

Naprostá většina kuřáků s praxí nad 7-10 let má abstinenční syndrom a celková rekonvalescence organismu po kouření, která trvala roky, je pomalejší. Další zanedbávání zdravého životního stylu vede ke zhoršení paměti a koncentrace, kolísání krevního tlaku a problémům s orgány kardiovaskulárního systému a játry.

Teprve když přestanete kouřit, uvědomíte si, jak je to těžké. Sebevědomí je klíčem k snadnému odvykání cigaretám. Není špatný den, kdy překonat závislost a cítit se znovu jako úplný, šťastný člověk. A ať vám jen kalendář pro odvykání kuřáků připomene tu neklidnou dobu, kdy vám závislost na nikotinu otrávila život!