Jak snadno a snadno přestat kouřit

Odmítnutí cigaret

Dříve či později téměř každý kuřák dospěje k závěru, že je čas s tímto obchodem skončit.

Důvody mohou být velmi odlišné: represe začaly v práci a dokonce i v zimě musíte běžet kouřit ven; zdraví začalo hrát žerty - útoky ranního kašle se podezřele prodlužovaly; vzhled zanechává mnoho přání - pokožka vadne, prsty zežloutnou, vůně z vlasů a z úst je tak nechutná . . . Možností je mnoho a každá má svoji vlastní.

Ne každému se však v praxi podaří uskutečnit společnou myšlenku, a ne hned, závislost na nikotinu nezmizí snadno. Lékaři současně jednomyslně tvrdí, že drtivá většina kuřáků je schopna přestat sama, že fyzická závislost na nikotinu je mnohonásobně nižší než na alkoholu nebo drogách. Toto je první obtížnost.

A druhá obtíž spočívá ve skutečnosti, že metody a prostředky, které jednou provždy slibují, že se zbaví závislosti na tabáku, jsou zaplavené moře a ani člověk vyškolený v drogové závislosti se v něm nemůže okamžitě orientovat. Volba je taková, že oči tečou, slzy začínají v hlavě a ruce automaticky vyndají z cigarety další cigaretu.

Zkusme přijít na to, jak snadno přestat kouřit?

Tři zdroje a tři komponenty

Celé množství metod zbavování se závislosti na tabáku lze rozdělit do tří širokých kategorií.

První skupinametody založené na terapeutickém návrhu v nejširším slova smyslu.

Druhá skupina- spojené s reflexologií (akupunktura, elektropunktura, moxování, akupresura atd. ).

Vtřetí skupinazahrnuje různé léky, jak náhražky nikotinu, tak různé další, které umožňují tělu snáze a rychleji překonat syndrom vysazení nikotinu.

Specialisté nejčastěji vytvářejí vlastní autorské techniky kombinované s metodami všech tří skupin. Kromě toho mistři svého řemesla vytvářejí „koktejl" pro každého konkrétního pacienta.

Jediná věc, na které se většina lékařů shoduje, je, že musíte okamžitě přestat kouřit. Pouhých 30 minut po posledním potáhnutí koncentrace nikotinu v krvi poklesne, a pokud tento okamžik vydržíte, fyzická potřeba další „dávky" zmizí za pouhé tři dny.

Každému, co jeho vlastní

Pokud by však bylo všechno tak jednoduché, byli by kolem nás zanedbatelní kuřáci. Znamená to, že všechno není tak jednoduché. A skutečně je závislost na cigaretách velmi, velmi individuální. Zkusme zjistit, kdo kouří a z jakých důvodů a jak jednat, abychom se tohoto zvyku zbavili.

Nervový

Tato osoba kouří, aby se uklidnila, shromáždila své myšlenky a přitáhla se k sobě. V noci často kouří v posteli. Nejčastěji se vyznačuje výbušnými nebo jednoduše intenzivními emocemi, z nichž většina je negativní. Cholerik, melancholik nebo děsivá směs obou. Zároveň to může být mimořádný, kreativní člověk.

Co dělat?Zde určitě potřebujete lékaře a velmi individuální „koktejl", který musíte pečlivě vybrat a zkontrolovat všechny ingredience. Je možné, že bude nutná lékařská korekce - alespoň sedativa. A samozřejmě se budeme muset vzdát alkoholu, protože v našem těle jsou cigarety a alkohol spojeny takřka na genetické úrovni a pro tento typ osobnosti se může stát sklenka vína nebo sklenice vodky. „spouštěč", který spustí obvyklý a zcela automatický program akcí (cigareta - zapalovač - obláček). Osoba si možná zpočátku ani nevšimne, že znovu kouří.

Pragmatik

Cigareta je pro něj jen formou relaxace. Proces ho baví, často kouří doutníky, doutníčky nebo dýmku, které jsou pevně spojené s obrazem - pamatujte na Churchilla nebo jeho krajana Sherlocka Holmese. Pro pragmatika je důležitá rituální složka - řekněme odpolední káva a cigarety nebo doutník a koňak. Nejčastěji se jedná o sangvinického člověka, silnou vůlí a rozhodného, obdařeného určitou mocí: obchodníkem nebo politikem.

Co dělat?Lékaři zde nemají co dělat. Pro takové lidi jsou často jedinou autoritou; názor ostatních, včetně lékařů, pro ně nehraje rozhodující roli. V tomto případě nebude fungovat ani hypnóza, ani jehly, ani psychoterapie, protože člověk je zvyklý věřit jen v sebe. A bude schopen přestat kouřit, pouze pokud se sám rozhodne. K takovému kroku ho může například přimět koníček s vysokou fyzickou aktivitou (horské kolo, horolezectví, rafting na horských řekách atd. ).

Závislé

Z kouření nemá moc potěšení. Pro závislého je to způsob komunikace. Začne kouřit pro společnost a ve velmi raném věku. V práci nevynechá ani jednu kouřovou přestávku, a to ne proto, že chce kouřit, ale proto, že je to nutné.

Co dělat?Samotný takový člověk se cigaret nikdy nevzdá. Bude vyžadován velmi dlouhý kurz psychoterapie a psychologické rehabilitace (tento proces může trvat několik let). Dobře se hodí k hypnóze, reaguje na všechny „hororové příběhy" o kouření, ideálním cílovém publiku pro anti-tabákovou (sociální) reklamu.

Okouzlený

A milenec nezištně, za skřípání prasete. Samozřejmě do cigarety. Miluje kouření, je přitahován do řad kuřáků téměř od prvního obláčku. Entourage je pro ně důležitá - krásné zapalovače, lesklé balíčky, různé doplňky. V drtivé většině případů se tito lidé ukáží jako kinestetičtí - to znamená, že vnímají svět kolem sebe prostřednictvím hmatových vjemů, potřebují se dotýkat, dotýkat se, kroutit všechno ve svých rukou.

Co dělat?Takovou osobu můžete přinutit, aby přestala kouřit se zbraní nebo jinou hrozbou pro život a zdraví. Léky, které způsobují záchvaty nevolnosti při kouření, fyzikální terapii, akupresuře, akupunktuře - tj. Expozici hmatem - mohou pomoci. Je velmi důležité dát za cigarety nějakou náhradu - alespoň herní konzoli, alespoň tu nejnovější „vymyšlenou", opravdu nechci mobilní telefon, alespoň PDA se stylusem, alespoň nějaké hobby to vyžaduje manuální práci. V opačném případě se takový člověk znovu vrátí k cigaretám, zvláště pokud je jeho práce spojena se schůzkami a dlouhým posezením u stolu v kanceláři - to je pro kinestetika peklo.

„Výmluvy"

Číslo 1. Klasická ženská „omluva" - nechci přestat kouřit, protože se bojím tuku

Mnoho lidí, kteří se vzdali cigaret, se skutečně začne rozmazávat přímo před našimi očima. Ale přestat kouřit s tím nemá nic společného. Je to jen tak, že se v průběhu času obnoví citlivost chuťových pohárků v ústech a dokonce i to nejobvyklejší jídlo začne vypadat božsky chutně. Jak mohu odolat? Začíná tedy zvýšené vstřebávání všech lahůdek na dosah.

Je možné se vyhnout přibývání na váze? Rozhodně. Prostě musíte mít doma neustále čerstvé ovoce a zeleninu a právě s nimi uhasíte touhu po nových chuťových vjemech. Kyselé bobule jako brusinky jsou v této věci obzvláště dobré, pouze v zimě je docela problematické je najít. Některým lidem pomáhá malá láhev obyčejné minerální vody, kterou neustále nosí s sebou. Byla touha kouřit nebo jít do stánku po dort - zastavili se, vypili pár doušků a můžete pokračovat.

Číslo 2. „Omluva" pro zvláště pokročilé uživatele: kouření pomáhá chránit před Parkinsonovou chorobou

Ve skutečnosti tam byla taková studie amerických vědců. Dokonce navrhli, že tabák obsahuje nějaký druh neuroprotektivního činidla. Zatím jsme to nedokázali vyjmenovat. Ano, a to nepřichází v čisté formě, ale ve společnosti se čtyřmi tisíci dalšími složkami tabákového kouře, například s kyanidy, benzpyrény, amoniakem, kadmiem a dalšími nepochybně škodlivými látkami. Ochranný účinek, pokud je přítomen, je tedy negován rizikem vzniku celé řady nemocí.

Ale má to smysl?

To, jak kuřák zareaguje na odvykání tabáku, závisí na zdravotním stavu, věku a hlavně na stadiu, kdy člověk přestane kouřit tzv. Nikotinový syndrom. A přesto, pokud přestanete kouřit, aniž byste „kouřili" na smrtelná a nevyléčitelná onemocnění, tělo se postupem času samostatně zbaví následků otravy jedy tabákového kouře.

Studie ukazují, že patologické změny dýchacího systému, například v důsledku otravy produkty spalování tabáku, jsou kompenzovány v průměru do jednoho roku poté, co člověk přestane kouřit. A další ukazatele se postupně vracejí k normálu.

Takže pokud se vám podaří vzdát se cigaret sami, skvěle. Pokud to nefunguje, musíte kontaktovat specialisty, narcology, psychoterapeuty. Je žádoucí, podle doporučení jejich přátel, kolegů, virtuálních známých, kteří byli léčeni. A všechno určitě dopadne.