Jak přestat kouřit sami

Jak přestat kouřit doma

V článku se zabýváme tím, jak přestat kouřit. Řekneme vám, co se stane s lidským tělem po ukončení tabáku, jaké prostředky pomáhají snížit touhu po nikotinu. Dozvíte se účinné způsoby, jak přestat kouřit, recenze lidí, kteří se dokázali vzdát špatného návyku doma.

Hlavní důvody pro kouření

Statistiky říkají, že přibližně 70 % kuřáků sní o tom, že se vzdají své závislosti. Méně než 20 % se nikdy nepokusilo přestat kouřit, zbývajících 80 % se pravidelně pokouší se svou závislostí bojovat. Je možné přestat kouřit sám? Ano, pokud znáte přesné důvody své závislosti na tabáku.

Každý člověk má své osobní důvody, které ho nutí kouřit. Mnoho lidí začíná kouřit v pubertě jen proto, aby vypadali dospěleji nebo aby byli „in" v jakékoli společnosti. Zdá se, že spolu se zapálenou a vykouřenou cigaretou přijde porozumění, přátelství a zábava. Ve skutečnosti to ale dopadne jinak, teenager si vypěstuje závislost na nikotinu, které se v budoucnu nebude tak snadné zbavit.

Dospělý, který se stal závislým na tabáku, vykouří novou cigaretu kvůli pravidelné stimulaci smyslů. Stav podobný vysokému nastává v důsledku působení nikotinu obsaženého v kouři. Má sedativní účinek na nervový systém člověka, uklidňuje, zklidňuje a někdy vyvolává euforii.

Protože si tělo časem na účinky nikotinu zvykne, objeví se chuť neustále doplňovat chybějící vjemy. Z tohoto důvodu kuřák zvyšuje počet vykouřených cigaret za den. Ale ani tato akce nepřináší žádné uspokojení. Na pozadí dočasného opojení se totiž objevují první zdravotní problémy v podobě kašle, dušnosti, slabosti a závratí, které nezůstanou bez povšimnutí jak pro kuřáka, tak pro jeho okolí.

Většina lidí začíná kouřit z čiré nudy. Jakmile pro změnu sáhnou po cigaretě, v budoucnu už nevědí, jak se závislosti zbavit, protože nechápou, co se sebou mohou dělat. Takže člověk kouří cigaretu, když čeká na kamaráda u vchodu nebo jde na balkón, aby viděl, co se děje na ulici. Často i obyčejné telefonáty rodičům či kamarádům doprovází další cigareta jen kvůli touze se něčím zaměstnat.

Někteří lidé se nesnaží přestat kouřit, protože se bojí být sami. To platí zejména pro ty, jejichž okolí neustále kouří. Ale věřte, že je lepší stát se „černou ovcí", než mít zdravotní problémy nebo dostat rakovinu plic.

Někdy lidé kouří jen proto, že se jim kouř líbí. Pouze v tomto případě by se měl člověk sám rozhodnout, co je pro něj důležitější: jeho vlastní zdraví nebo okamžité potěšení.

Odvykání cigaret pro vaše zdraví

5 faktů o nebezpečí cigaret a kouření

Závislost na nikotinu je velkou hrozbou pro zdraví současných i budoucích generací. Podle údajů WHO zemře každý rok na celém světě více než 5 milionů lidí na příčiny související s kouřením cigaret.

Taková smutná statistika povzbudí jen málo lidí, aby se vzdali své závislosti. Mnoho kuřáků je přesvědčeno, že nepříjemné následky je obejdou. V praxi ale všechno dopadne jinak.

Existuje 5 faktů o nebezpečí kouření, které by měl znát každý člověk bez ohledu na věk a sociální postavení. Když se je naučíte, můžete vy nebo někdo, koho znáte, přemýšlet o tom, zda má cenu pokračovat v kouření nebo zda je nejlepší vykouřit poslední cigaretu dnes.

Fakt první – škodlivé látky v cigaretách

Podívejte se na složení cigaret, abyste pochopili hrozbu, kterou představují pro vaše zdraví. Každá cigareta obsahuje přibližně 4000 různých sloučenin a chemikálií. Tabákový kouř přitom obsahuje asi 5000 chemických sloučenin, z nichž 60 může způsobit zhoubné novotvary.

Hlavní složkou cigarety je nikotin. Čistý nikotin je bezbarvá kapalina ve formě olejovité látky. Jedna cigareta obsahuje přibližně 2 mg nikotinu. Tato látka je nebezpečným jedem, který negativně ovlivňuje téměř všechny vnitřní orgány člověka.

Pokud zavedete nikotin obsažený v jedné cigaretě do oběhového systému, může nastat smrt. Při vdechnutí kouř okamžitě pronikne do dýchacích cest, poté do krve a mozku.

Když se nikotin dostane do těla, zrychlí se srdeční frekvence a zvýší se krevní tlak. Krev se stává viskózní, což zvyšuje pravděpodobnost krevních sraženin.

Další chemikálie:

 • Akrolein je toxická látka, která se používá k výrobě kyseliny akrylové. Zvyšuje riziko vzniku rakoviny.
 • Amoniak je bezbarvý plyn používaný k mytí nádobí a čištění skla.
 • Benzopyren je toxický, mění strukturu DNA, vyvolává genetické transformace. Nejnebezpečnější pro těhotné ženy.
 • Dehet způsobuje rakovinu a poškozuje plíce. Přítomný ve složení materiálů pro asfaltování vozovek.
 • Kadmium našlo hlavní uplatnění při výrobě baterií. Má toxický účinek na ledviny.
 • Močovina – používá se při výrobě cigaret jako ochucovací přísada, vytváří závislost a závislost na tabáku.
 • Arsen je jed, který postihuje všechny orgány a způsobuje svalovou atrofii, gangrénu paží a nohou a leukopenii.
 • Polonium-210 je radioaktivní látka, která způsobuje rakovinu jater, rakovinu močového měchýře, leukémii a žaludeční vředy.
 • Kyselina kyanovodíková je jedovatá a má hořkou mandlovou chuť. Má paralyzující účinek na dýchací soustavu.
 • Toluen je široce používán při výrobě laků na nehty a barev. Způsobuje slabost a deprese.
 • Oxid uhelnatý způsobuje smrt při vdechování v uzavřeném a nevětraném prostoru. Zvláštností oxidu uhelnatého je absence barvy a zápachu. Způsobuje otravu.
 • Formaldehyd vyvolává tvorbu rakoviny.
 • Vinylchlorid – krátkodobá expozice způsobuje bolesti hlavy, slabost, závratě, dlouhodobá expozice způsobuje rakovinu jater.
 • Kyanovodík je toxin používaný při hubení hlodavců. Při vdechování v malých dávkách způsobuje bolesti hlavy a slabost.
 • Ethylen – způsobuje ospalost a letargii.

Fakt druhý – klesající délka života

Pravidelné kouření snižuje průměrnou délku života asi o 20 let. To je způsobeno negativními účinky cigaretových látek na lidské orgány:

 • Plíce – tento orgán trpí nejvíce škodlivými účinky. Hlavní příčinou úmrtí kuřáků je plicní onkologie. Nikotin podporuje produkci volných radikálů, které ničí a způsobují mutaci buněk. Z tohoto důvodu se množí a vyvolávají zhoubné novotvary.
 • Mozek – po průniku nikotinu do těla dochází v hlavě k vazokonstrikci. Výsledkem je snížení průtoku krve a kyslíku do nervových tkání. Kvůli tomu se objevují nesnesitelné migrény, problémy s pamětí a zapamatováním. Oslabení cév přitom často vede k bolestem hlavy a rakovině mozku.
 • Kardiovaskulární systém - kouření způsobuje vznik hypertenze, arytmie, anginy pectoris, aterosklerózy. Někdy může dojít k infarktu nebo trombóze. Mezi komplikace patří mrtvice, selhání ledvin, gangréna paží a nohou a ruptura aorty.
Únava a bolest hlavy - následky kouření

Fakt třetí – zhoršení kvality života

Zlozvyk může negativně ovlivnit nejen vaše zdraví, ale i společenský život. To se projevuje v následujícím:

 • Snížení platů – většinu zaměstnanců, stejně jako jejich šéfy, kuřáky dráždí. Vyskytuje se v důsledku častých „kuřáckých přestávek", díky nimž se pracovní doba netráví plněním výrobních úkolů, ale cigaretami. V Evropě je plat kuřáků o 30 % nižší než plat kolegů nekuřáků. Dalším důvodem pro snížení platu je častá nemocenská z důvodu špatného zdravotního stavu.
 • Problémy s kariérním postupem. Kuřáci jsou často spojováni s lidmi, kteří milují alkoholické nápoje. Lidé se závislostmi jsou považováni za slabochy, nejsou žádoucí ve vedoucích pozicích a neberou se vážně.
 • Pokuty za kouření na veřejných místech. Dříve mohli kuřáci bez problémů kouřit, kde chtěli. Po zavedení pokut za kouření na veřejných prostranstvích se kuřáci musí oddávat svému zlozvyku pouze na přísně vyhrazených místech a místech.
 • Nedostatek příležitostí dostat se do společnosti nekuřáků. Mnoho lidí ví, že přestat kouřit pomáhá zlepšit vaše zdraví a vzhled. Ale zároveň pasivní kouření poškozuje lidské tělo o nic méně než aktivní kouření. Proto se nekuřáci snaží omezit komunikaci s lidmi s cigaretou v ústech.

Fakt čtvrtý – pasivní kouření rodiny a přátel

Lidé se závislostí na nikotinu jsou přesvědčeni, že pasivní kouření nepředstavuje hrozbu pro tělo jejich okolí. Ve skutečnosti je to mýtus! A tyto argumenty to rozptýlí:

 1. Během potahování kuřák vdechuje nikotin a další škodlivé látky (berme je zhruba 100 procent). Při výdechu se 60 procent těchto látek dostane do těla vedle stojícího člověka a jen 40 procent zůstane kuřákovi.
 2. Lidé, kteří kouří, berou nikotin záměrně, a proto si jejich tělo časem zvyká na nové látky a vytváří si vůči nim imunitu. Nekuřáci takovou ochranu nemají.
 3. Pokud v rodině s dětmi vykouří jeden z rodičů krabičku cigaret denně, pak do těla dítěte pronikne množství nikotinu srovnatelné se 3 vykouřenými cigaretami.
 4. Vzduch vydechovaný po potažení obsahuje 2x více toxických látek než při vdechnutí. Proto všichni lidé stojící vedle kuřáka vdechují toxický vzduch.

Pasivní kouření také vede k:

 • rozvoj onkologie;
 • problémy s pamětí;
 • oslabená imunita;
 • ateroskleróza.

Těhotné ženy se musí méně stýkat s kuřáky a samy nekouřit, protože následky jsou v tomto případě velmi hrozivé. Pasivní kouření u nastávajících matek vede k potratům nebo předčasným porodům.

Fakt pátý – finanční výdaje

Mnoho kuřáků nepřemýšlí o tom, kolik peněz utratí za cigarety. Udělejme pár jednoduchých výpočtů. Průměrná cena krabičky cigaret je nyní 1, 5 dolaru. Vynásobíme toto číslo 30 (počet dní v měsíci), dostaneme 45 $. Docela značné množství, že?

Pokud jste nekouřili, mohli byste tyto peníze utratit za výlet do obchodu, do kina se svou druhou polovičkou nebo na jakékoli jiné místo na dovolenou. Pokud se vám částka 45 $ zdá nízká, vynásobte ji dalšími 12. Celkem - 540 $. Tyto peníze vám budou stačit na nákup nového gadgetu, dobrých koberců a autoplachet nebo jakékoli jiné věci, o které jste dlouho snili.

Vše, co musíte udělat, je přestat kouřit. Myslíte si, že je to těžké? No, ne, a my vám řekneme, jak přestat kouřit.

Motivace přestat kouřit

Účinná metoda, jak se zbavit špatného návyku, je poměrně jednoduchá. Musíte pochopit, že cigarety jsou škodlivé pro vaše zdraví, vzhled a peněženku. Nemusíte kouřit, abyste byli středem pozornosti nebo abyste získali pozornost dívky, která se vám líbí. Tím, že přestanete kouřit, nic neztratíte, ale hodně získáte.

První dny, kdy přestanete kouřit, vám samozřejmě budou připadat jako peklo. To je způsobeno tím, že jste ztratili schopnost normálně relaxovat bez cigaret. Ale i s tím je snadné se vypořádat! Najděte si zajímavého koníčka, sledujte filmy, na které jste vždy neměli dostatek volného času. Najděte stejně smýšlející lidi, kteří také bojují se špatným zvykem.

Chcete vidět své děti a vnoučata vyrůstat a také tančit na jejich svatbě? A to vše je možné, pokud právě teď uhasíte svou další cigaretu a zbývající balíček tabáku vyhodíte do odpadkového koše.

Co se stane s tělem, když přestanete kouřit

Většina kuřáků zpanikaří, než přestane s cigaretami. K tomu dochází kvůli neznalosti toho, co se stane s tělem poté, co do něj nikotin přestane vstupovat. Rád bych tyto lidi trochu uklidnil tím, že před námi budou pozitivní i negativní důsledky.

V prvních dnech po odvykání cigaret bude člověka mučit silný kašel, v některých případech s hlenem. To je způsobeno uvolňováním toxických látek z plic při kašli. Doba trvání tohoto stavu přímo závisí na délce kouření.

Prudký pokles nikotinu v krvi vyvolává rychlé změny nálady, které nelze ovládat. Někdy člověk upadne do krátkodobé deprese. V některých případech se mohou objevit problémy se spánkem, nevolnost a výbuchy podrážděnosti. Tyto příznaky zpravidla zmizí během 2-3 měsíců.

Aktivní kouření snižuje pocit hladu. Ale jakmile přestanete kouřit, začnete pociťovat zvýšenou chuť k jídlu. Nevzdávejte se tomu, snažte se jíst správně. Pokud jste se nedokázali vyhnout přibírání na váze, pak vám doporučujeme vyzkoušet Atomovou dietu, která vám umožní rozloučit se s nenáviděnými centimetry v pase a bocích během krátké doby.

Během prvních 5 dnů po odvykání cigaret pocítíte silnou touhu po mouce a sladkých výrobcích. To je způsobeno poklesem hladiny glukózy v krvi a touhou těla ji doplnit. Během této doby budete pociťovat bolesti hlavy a zmatenost.

Mezi negativní důsledky však patří:

 • poruchy ve fungování imunitního systému;
 • poruchy ve fungování gastrointestinálního traktu;
 • problémy s ústní sliznicí.

Hlavním nebezpečím je psychická závislost na nikotinu. Právě to nutí bývalé kuřáky znovu sáhnout po cigaretě.

Pokud máte touhu, přestaňte kouřit tady a teď

Kde začít přestat kouřit

Nyní jsme se dostali do bodu, kdy začínáme přestat kouřit. Postupujte podle našich doporučení, abyste se navždy rozloučili se závislostí:

 1. Rozhodněte se, že přestanete kouřit právě tady a teď, aniž byste to odkládali na později.
 2. Řekněte své drahé polovičce, členům rodiny a přátelům o svém úmyslu vzdát se své závislosti. V případě potřeby je požádejte o podporu a pomoc. Bude skvělé, když se jeden z vašich blízkých také rozhodne přestat kouřit, protože společně to jde snadněji.
 3. Odstraňte ze svého domova a pracoviště veškeré vybavení související s kouřením: zápalky, zapalovače, popelníky. Umyjte všechny věci, které páchnou tabákem. Kupte si osvěžovač vzduchu, který odstraní tabákový kouř z vašich pokojů.
 4. Spočítejte si, kolik měsíčně utratíte za cigarety. Vložte ji do obálky a schovejte ji. Měsíc poté, co přestanete kouřit, utraťte tyto peníze za dárek pro sebe. Opakujte postup příští měsíc.

Způsoby, jak přestat kouřit

Nejjednodušší a nejdostupnější způsob, jak přestat kouřit, je přestat kouřit a to je vše. Ne všichni lidé se však dokážou vyrovnat se závislostí na tabáku sami, některým chybí vůle, jiným chybí sebedůvěra. Právě pro takové lidi byly vytvořeny speciální prostředky, které pomáhají zmírnit stav po odvykání kouření.

Ke snížení účinku abstinenčních příznaků při odvykání kouření používejte nikotinové náplasti. Při jejich užívání se nikotin dostává do těla, aniž by poškodil plíce. Ale zároveň kardiovaskulární systém trpí účinky nikotinu. Z tohoto důvodu je použití nikotinové náplasti pouze dočasným opatřením, dokud nezmizí nutkání kouřit.

Na podobném principu je založeno působení žvýkaček s nikotinem. Musí se pomalu žvýkat v ústech, zadržovat sliny a poté spolknout. Tato žvýkačka má nepříjemnou vůni a chuť a někdy se po jejím užití objeví problémy s gastrointestinálním traktem.

V prodeji najdete speciální inhalátory, které obsahují nikotin. Pokud máte nutkání kouřit, udělejte 80 nádechů přes tento inhalátor. Díky tomu tělo dostane potřebnou dávku čistého nikotinu.

V některých případech se používají léky, které však obsahují antidepresiva. Mají silný uklidňující účinek na lidskou psychiku a nervový systém, což vede k apatii, letargii a ospalosti.

Nekonvenční metody boje proti kouření:

 • akupunktura;
 • aromaterapie;
 • hypnóza;
 • lidové prostředky;
 • auto-trénink;
 • psychologický návrh.

Tipy, jak přestat kouřit doma

Níže doporučujeme, abyste se seznámili s 10 základními tipy, které pomohou ženám a mužům vyrovnat se se závislostí na tabáku doma:

 1. Přečtěte si knihu Allena Carra Snadný způsob, jak přestat kouřit. Tento bestseller si získal srdce mnoha bývalých kuřáků po celém světě. Kniha předkládá teze, díky nimž dochází k odvykání kouření rychle a bez újmy na zdraví. Autor doporučuje překonat svůj strach ze závislosti na nikotinu. Pochopte a přijměte skutečnost, že kouření nepřináší žádnou euforii a síla vůle nehraje žádnou roli při vzdání se závislosti.
 2. Zbavte se všech cigaret, popelníků a zapalovačů, které máte doma.
 3. Přestaňte komunikovat s lidmi, kteří kouří.
 4. Nezvěte lidi, kteří kouří.
 5. Nepijte alkohol, protože zvyšuje chuť kouřit.
 6. Pijte méně čaje a kávy.
 7. Kupte si cukroví a ve chvíli, kdy pocítíte nutkání kouřit, snězte cukroví.
 8. Žijte aktivně. Začněte běhat ráno a večer, cvičte a co nejvíce se hýbejte.
 9. Najděte si nový koníček, dělejte domácí práce.
 10. Věnujte více času rodině a přátelům, kteří vás podporují ve vaší touze vzdát se cigaret.

Jak přestat kouřit za 5 dní

Tato technika byla vyvinuta americkými specialisty. Dobře se osvědčila po celém světě.

Pokud chcete přestat kouřit do pěti dnů, dodržujte tato jednoduchá pravidla:

 • Po dobu 5 dnů vstávejte o 30 minut dříve, než je obvyklé vstávání.
 • Nalačno vypijte 0, 5 litru čisté a neperlivé vody.
 • Několik minut provádějte dechová cvičení: hluboké pomalé nádechy a ostré krátké výdechy.
 • Jezte pouze rostlinnou stravu. Během snídaně pijte čerstvě vymačkané šťávy a jezte zeleninu. K obědu jezte zeleninové polévky a saláty, k večeři - dušenou zeleninu, dušená masa a saláty.
 • Více se hýbat a jít do práce. Sportujte, nepoužívejte výtah.

Již 4. den si všimnete, jak se chuť na kouření snížila a 5. den úplně zmizela.

Žena přestala kouřit za 5 dní

Jak přestat kouřit pomocí lidových prostředků

Tradiční medicína pomohla mnoha lidem v boji proti kouření. Níže budeme hovořit o základních receptech na přípravu lidových léků, které pomohou odstranit závislost na nikotinu.

Recept s kozlíkem lékařským

Ingredience:

 • valerián - 1 polévková lžíce. 1;
 • pampeliška - 1 polévková lžíce. 1;
 • catnip - 1 polévková lžíce. 1;
 • vroucí voda - 250 ml.

Příprava:Byliny nalijte sklenici vroucí vody, zakryjte nádobu víkem a počkejte, až se kompozice úplně ochladí. Kmen.

Používání:Odvar vypijte, jakmile pocítíte nutkání kouřit.

Recept s ovesem

Ingredience:

 • zelený oves - 250 g;
 • vroucí voda - 0, 5 l;
 • med - 1 lžička.

Příprava:Ovesné vločky rozemelte v mixéru. Přidejte vroucí vodu, nechte vývar hodinu, ochlaďte a sceďte.

Používání:Vezměte si 100 ml odvaru s medem pokaždé, když chcete kouřit.

Recept s eukalyptem

Ingredience:

 • vroucí voda - 250 ml;
 • listy eukalyptu - 1 polévková lžíce. l.

Příprava:Listy eukalyptu nasypte do skleněné nádoby a zalijte vroucí vodou. Přikryjeme pokličkou a necháme hodinu louhovat vývar. Sceďte, přidejte 1 polévkovou lžíci. l. med a čistý glycerin.

Používání:Užívejte čtvrt šálku odvaru sedmkrát denně po dobu jednoho měsíce.

Recept se sodou

Ingredience:

 • teplá voda - 200 ml;
 • jedlá soda - 1 polévková lžíce. l.

Příprava:Rozpusťte jedlou sodu ve vodě.

Používání:Vypláchněte si ústa roztokem, jakmile pocítíte nutkání potáhnout z cigarety – to způsobí, že nebudete mít rádi nikotin.

Recenze

 • „Kouřil jsem více než 10 let. A všechno to začalo banálně - ve škole jsem se nechtěl lišit od svých vrstevníků, s cigaretou jsem se cítil jistější a dospělejší. Sebelibost postupně přerostla v závislost, se kterou bylo nesmírně těžké se vyrovnat. Kniha Allena Carra mi pomohla konečně přestat kouřit. Teprve po přečtení jsem se mohl rozloučit se svým tabákovým monstrem a žít plnohodnotný a zdravý život! "
 • „Začal jsem kouřit z nudy. Po nějaké době jsem si všiml, že se z této nudy vyvinul zlozvyk. V boji proti kouření jsem používal nikotinové žvýkačky a náplasti, ale nepomohly mi. Poté jsem se obrátil na tradiční medicínu a vypláchl jsem si ústa roztokem sody. Pomohlo mi to! "
 • „Kvůli zdravotním problémům jsem musel přestat kouřit. Nemůžu říct, že by pro mě bylo snadné přestat kouřit. Nastaly dny deprese, nekontrolovatelné výbuchy hněvu a zloby. Ale dokázal jsem to! Velmi mi pomohla podpora blízkých, hypnóza a touha stát se zdravým! Myslím, že přestat kouřit můžeš jen tehdy, když to upřímně chceš. "