Jak přestat kouřit: seznam nejlepších drog

Závislost na cigaretách se projevuje nejen fyzicky, ale i psychicky – proto je tak těžké vzdát se tabáku. Člověk nucený bojovat s touhou po nikotinu zažívá silný stres. Ovlivňuje také touhu provést známý rituál – plácnutí zapalovačem, doušek kávy.

Není žádným překvapením, že se lidé ptají, jaké léky jim pomáhají přestat kouřit. Výrobci farmaceutických produktů na obalech píší, že jejich produkty pomáhají potlačovat touhu po nikotinu a bezbolestně se vzdát zlozvyku. Některé léky jsou skutečně účinné, protože působí na stejné receptory jako nikotin. Léky pomáhají bojovat proti fyzické závislosti, ale psychickou závislost budete muset uklidnit sami.

odvykání cigaret

Doporučené léky, které vám pomohou přestat kouřit

Na trhu je mnoho léků, které snižují touhu po kouření. Mnohé z nich jsou homeopatické léky, které ve skutečnosti neobsahují účinné látky (přítomné v mikroskopických dávkách, které nejsou schopny ovlivnit metabolismus). Mohou pomoci lidem, kteří v ně věří a jsou silně motivováni ke zdravému životnímu stylu, ale je těžké je doporučit všem.

Jiné léky působí odlišně v závislosti na účinných látkách. Neměly by být vnímány jako „kouzelná pilulka", která udělá vše za vás – bude stále zapotřebí lidské úsilí, ale proces odvykání bude pohodlnější.

Níže je uveden malý seznam léků, které vám pomohou přestat kouřit – uvádíme ty nejúčinnější.

Nikotinová náplast

Nejoblíbenějším a nejlépe osvědčeným lékem na odvykání kouření je náplast. Je snadné si spočítat, že za náplast neutratíte za týden více, než kolik v současnosti utratíte za cigarety, vykouříte-li krabičku denně. Principem fungování náplasti je transdermální podávání lékařského nikotinu do těla po celý den (v noci se odstraňuje, protože v noci nekouříte).

Díky kontaktu pokožky s náplastí kuřák nepociťuje fyzickou touhu kouřit a abstinenční příznaky, které ho dříve nutily ke kouření. Psychická závislost zůstává, ale ve svém obvyklém rituálu můžete cigaretu nahradit něčím jiným - například jít s kolegy do kuřárny s šálkem cappuccina nebo kroutit růžencem v rukou. Postupem času se návyk na tabák vytratí a každým dnem si ho budete pamatovat méně a méně.

Existuje několik možností pro náplasti, z nichž každá je určena pro 16 hodin používání. Jsou určeny pro různá stádia terapie a stupně závislosti:

  • s obsahem nikotinu 25 mg - užívá se během prvních 4–8 týdnů v přítomnosti silné fyzické závislosti a těžkého abstinenčního syndromu;
  • s 15 mg nikotinu – střední dvoutýdenní varianta nebo počáteční dávka pro lidi, kteří netrpí závažnými abstinenčními příznaky;
  • s 10 mg nikotinu - náplast pro použití v posledních 2 týdnech terapie, která posiluje účinek a předchází poruchám.

Nikotinové spreje, pastilky a žvýkačky

Na stejném principu fungují žvýkačky, bonbony a spreje. Dodávají tělu lékařský nikotin, ale ne dlouhodobě, jako náplast, ale sporadicky - ten, kdo přestane kouřit, si reguluje frekvenci jejich užívání. Liší se také dávkování.

Výrobci doporučují sprej použít, jakmile pocítíte nutkání kouřit (látka se z něj vstřebá do 60 sekund). Lízátka a žvýkačky by se měly vkládat do úst předem, 10-15 minut před zamýšlenou kuřáckou přestávkou, a pomalu je žvýkat nebo cucat, protože vydrží déle.

Tyto techniky by neměly být považovány za nezávislé prostředky k odvykání kouření. Spíše se lépe používají jako pomocná droga – například pokud množství nikotinu obsažené v náplasti nestačí, nebo je záchvat bažení velmi silný.

Agonisté nikotinových acetylcholinových receptorů

jak se přinutit přestat kouřit

Nyní je na trhu jediný přípravek s tímto účinkem – rostlinný alkaloid. Princip jeho působení je založen na aktivaci nikotinových acetylcholinových receptorů. Pilulka klame mozek: začíná věřit, že nikotin již vstoupil do těla, a chutě se snižují.

Zároveň cigareta vykouřená bezprostředně po užití drogy nepřinese potěšení, protože kuřák pocítí účinek podobný předávkování nikotinem - mírnou nevolnost a závratě, nepříjemnou pachuť. Pod vlivem drogy bude mozek vnímat tabák jako jed, kterým ve skutečnosti je. Postupně, jak průběh terapie postupuje, bude chuť na cigaretu klesat.

Donedávna se v lékárnách prodával další lék s podobným účinkem, účinná látka vareniklin. Tyto tablety byly také ve studiích prokázány jako účinné, ale společnost je přestala používat kvůli informacím o potenciální karcinogenitě složek.

Jaké další léky vám pomáhají samostatně přestat kouřit?

Mnoho výrobců vyrábí doplňky stravy, pastilky, gumy a další produkty, které pomáhají zmírnit abstinenční příznaky. Neinteragují přímo s nikotinovými receptory, ale jednoduše slouží jako rozptýlení a někdy mají mírný antidepresivní a sedativní účinek. Mezi tyto léky patří:

  • tablety na bázi glycinu - stabilizuje náladu a uklidňuje;
  • přípravky obsahující kořen kalamusu a extrakt z třezalky - přírodní bylinné antidepresivum.

U zbývajících prostředků je pravděpodobnější, že vám pomohou rozptýlit vaši pozornost, než aby skutečně ovlivnily vaši pohodu, ale také z nich plynou nepřímé výhody. Mnoho kuřáků se bojí vzdát cigaret, protože nechtějí přibrat, a „protikuřácké" bonbony se vyrábějí hlavně se sladidlem. Jejich konzumací člověk nepřijímá kalorie navíc a snáze si kontroluje váhu a postavu.

Jiné metody

Pokud je velmi obtížné bojovat se svou závislostí na tabáku, můžete vyhledat pomoc narcologa. Typicky je syndrom chemické závislosti dobře léčen kognitivně behaviorální terapií. Existují techniky vyvinuté jinými psychoterapeutickými školami. Obvykle stačí pár sezení s odborníkem, aby bylo mnohem snazší se uskromnit a zároveň můžete pracovat na dalších problémech.

Pokud máte poprvé po odvykání cigaret závažné abstinenční příznaky, může vám lékař předepsat mírné sedativum na předpis (anxiolytikum), které nepříjemné příznaky zmírní. Při konzultaci se svého lékaře zeptejte, jaké léky považuje za nejlepší k odvykání kouření – doporučí něco ze své zkušenosti.

Závislost na cigaretách se v podstatě od žádné jiné příliš neliší: při jejím vývoji fungují stejné biologické mechanismy. Správná odpověď na otázku, jaké drogy můžete použít, abyste přestali kouřit, je tedy téměř jakákoli. Jejich funkcí není působit jako lék, ale podporovat člověka na cestě k odvykání tabáku a zefektivnit proces odvykání.