Co dělat po extrakci zubu: doporučení

Z tohoto článku se dozvíte:

 • kolik nemůžete jíst po extrakci zubu,
 • jaká antibiotika a kloktadla použít,
 • po jakém množství můžete po extrakci zubu kouřit.

Článek napsal zubní chirurg s více než 19 lety zkušeností.

Pokud jste si právě nechali odstranit zub, je velmi důležité vědět, co dělat po extrakci zubu. Tím se zabrání zánětu díry, rozvoji krvácení nebo otokům, které se často vyskytují v důsledku chyb chování pacienta.

Například velmi často si pacienti silně vypláchnou ústa, což vede ke ztrátě sraženiny a rozvoji hnisání, nebo užívají aspirin (podporuje krvácení a tvorbu hematomů) . . . Také na konci článku můžete vidět jak by se otvory vytažených zubů měly normálně starat o různé časy po odstranění . . .

Odstraněný zub: co dělat po extrakci

Níže jsme shrnuli všechna doporučení po extrakci zubů, která pro vás mohou být užitečná: jak si můžete vypláchnout ústa, kouřit po extrakci zubu a můžete pít alkohol, kolik můžete po extrakci zubu sníst.

Všechna následující doporučení vycházejí z jejich osobních 15letých zkušeností zubního chirurga a akademických znalostí. Pokud vám ale něco není jasné, můžete se na něco zeptat v komentářích v dolní části článku.

1. Co dělat s gázovým tamponem

Dnes byl odstraněn zub: co dělat po odstranění gázovým tamponem na díře . . . Tampón namočený v krvi je vynikající živnou půdou pro infekci. A čím déle ho budete držet v ústech, tím větší je riziko vzniku zánětu v jamce extrahovaného zubu. Pokud na jamce stále máte gázový tampón, musí být okamžitě odstraněn. Doporučuje se to dělat bez trhání a ne striktně vertikálně, ale do strany (aby se z otvoru nevytáhla krevní sraženina spolu s tamponem).

Výjimkou může být situace, kdy se díra stále zastrčí - v tomto případě lze gázový tampon držet ještě trochu. Nejlépe je však vyplivnout tento starý gázový tampon namočený ve slinách a krvi, udělat nový ze sterilního obvazu a přiložit ho na otvor (pevně kousat).

2. Kolik můžete jíst po extrakci zubu

Pacienti se nejčastěji zajímají o to, kdy jíst po extrakci zubu, jaké jídlo je nejlepší jíst. Můžete bezpečně jíst po 2 hodinách, ale na straně (kde byl odstraněn zub) - je nežádoucí žvýkat cokoli hustého nebo tvrdého v prvních dnech po odstranění. To je nezbytné, aby nedošlo k poranění čerstvé krevní sraženiny v jamce extrahovaného zubu.

Ihned po extrakci zubu můžete pít vodu. Pokud jde o jídlo, pokud stále nemůžete vydržet 2 hodiny, můžete absolutně bezpečně vypít sklenici kefíru nebo hned jíst jogurt. Obecně platí, že neexistuje žádný zákaz žádných konkrétních produktů, je pouze nutné, aby vařené jídlo bylo v prvních dnech měkké (například pokud se rohlí maso).

3. Naneste za studena, aby nedošlo k otokům

Co dělat po extrakci zubu, aby se zabránilo vzniku otoků . . . Jakmile se vrátíte domů, je prvním krokem vybrat led nebo kousek zmrazeného masa z mrazničky, zabalit ho do ručníku a připevnit na tvář v projekci extrahovaného zubu (24stoma. ru). To je nezbytné, aby se zabránilo nebo snížilo možné otoky měkkých tkání obličeje, které se mohou vyvinout (zejména pokud bylo odstranění obtížné).

Je nutné držet led 3-4krát po dobu 5 minut, s intervalem 5-10 minut mezi každým přístupem. Je logické udržovat led pouze v prvních hodinách po odstranění, pak je to k ničemu. Ale je naprosto nemožné ohřívat a aplikovat teplo, protožehnisání je v tomto případě zajištěno.

Důležité: pokud se chcete maximálně vyhnout rozvoji edému měkkých tkání obličeje, pak kromě aplikace chladu nezapomeňte během prvních 2-3 dnů po odstranění užívat antihistaminika (antialergika). Tato skupina léků má také dobrý protiedémový účinek. Chloropyramin je zvláště vhodný 1 tableta denně před spaním (do 2–3 dnů).

4. Je možné po extrakci zubu kouřit

Po extrakci zubu se nedoporučuje kouřit po dobu nejméně 3 hodin, je však lepší, pokud je to možné, první 1-2 dny úplně nekouřit. To je způsobeno skutečností, že nikotin způsobuje ostrý křeč krevních cév v sliznici a povrchových vrstvách kosti, což nebude mít příznivý vliv na hojení povrchu rány.

kouření bezprostředně po extrakci zubu se nedoporučuje

5. Je možné po extrakci zubu pít alkohol

Vzhledem k prožívanému stresu se mnoho pacientů samostatně ptá, zda je možné po extrakci zubu pít alkohol. Obecně je příjem alkoholu kontraindikován během prvních 24 hodin po odstranění, ale pokud vám lékař předepsal antibiotika, neměl by se alkohol užívat po celou dobu léčby antibiotiky (tj. 5-7 dní).

Pokud antibiotika nebyla předepsána, pak samozřejmě z malého množství slabého alkoholu neexistují téměř žádné důsledky. Velké dávky však mohou vést k tomu, že díra může začít znovu krvácet nebo se může objevit hematom.

6. Co nedělat po vytržení zubu

Co nelze udělat kategoricky po extrakci zubu.

 • první 1-2 dny byste neměli mít horkou koupel (můžete si dát teplou sprchu), stejně jako spát ležet na boku extrahovaného zubu - to vše přispěje k výskytu otoku,
 • během týdne navštívit bazén nebo saunu,
 • dělat tvrdou práci (aby nedocházelo ke krvácení),
 • sbírání na ránu cizími předměty, jazykem,
 • otevřete ústa dokořán a udělejte aktivní mimické pohyby, protožepokud byly umístěny stehy, mohly by se oddělit,
 • neužívejte aspirin jako lék proti bolesti (ředí krev a tím přispívá ke krvácení a tvorbě modřin),
 • není možné intenzivně vypláchnout ústní dutinu během prvních 2-3 dnů, protožeintenzivní oplachování může vést ke ztrátě krevní sraženiny z díry (to jistě povede k jejímu zánětu).

7. Léky proti bolesti

Pokud bylo odstranění jednoduché, nemusí být po zmáčknutí zubu potřeba zmírňovat bolest. Ale pokud chcete úplně zabránit nástupu bolesti, pak je lepší, ještě před anestezií, vzít silné pilulky analgetikum (které z nich je lepší zvolit - viz odkaz, ale nezapomeňte, že po odstranění nemůžete užívat aspirin ).

Někdy je bolest velmi silná. K tomu zpravidla dochází, pokud bylo odstranění provedeno lékařem velmi traumaticky nebo pokud byly ponechány neaktivní úlomky kostí. Bolest je nejzávažnější, když lékař pomocí vrtáku vyvrtá kost bez vodního chlazení (to vede k nekróze kostí v důsledku přehřátí).

Důležité: četné studie naznačují, že intenzita bolesti po extrakci zubu je snížena v průměru o 30-50%, pokud lékař zašije extrahovanou zubní jamku. Kromě toho konvergence okrajů sliznice šitím - umožňuje chránit krevní sraženinu před ztrátou a zraněním, dramaticky snižuje riziko vzniku zánětu díry, téměř úplně eliminuje výskyt krvácení.

Po obvyklém a nekomplikovaném odstranění většina zubních chirurgů zřídka šije. Mohu doporučit do budoucna - vždy požádejte svého chirurga, aby vám před odstraněním nasadil 1–2 stehy, i když je odstranění jednoduché a i když za něj musíte zaplatit 300–400 rublů. Stehy zpravidla nemusí být odstraněny (rozpouštějí se samy), ale sníží bolest a sníží riziko komplikací.

8. Antiseptické výplachy / koupele

Nezapomeňte si během prvních několika dnů po odstranění příliš nevypláchnout ústamůžete snadno vypláchnout krevní sraženinu ze studny. Jídlo bude neustále plněno do díry bez sraženiny a hnije tam, což způsobí zánět a bolest. Lepší je výplachy vyměnit za zásobníky (vezměte si do úst antiseptický roztok, přidržte jej a vyplivněte, případně jej trochu „reptejte").

Kdy je třeba provést antiseptické koupele

 • pokud byl zub odstraněn na pozadí zánětu,
 • byl proveden řez na dásni k otevření tavidla,
 • pokud máte zuby s neléčeným kazem nebo zubními usazeninami, jejichž infekce může vést k hnisání krevní sraženiny.

Antiseptické koupele se nejlépe provádějí vodným roztokem 0, 05-0, 12% chlorhexidinu. Tento lék má výrazný antiseptický účinek, trochu hořkou chuť. Koupel by měla být prováděna třikrát denně, roztok by měl být pokaždé uchováván v ústech asi 1 minutu.

9. Antibiotika po extrakci zubu

Antibiotika po extrakci zubu by měla být předepisována zubním chirurgem, neměla by být užívána samostatně. Antibiotikum pro extrakci zubů je vždy předepsáno v situacích, kdy

 • zub byl odstraněn na pozadí zánětu,
 • došlo k obtížnému odstranění,
 • existuje riziko komplikací.

Amoxiclav po extrakci zubu je jedním z nejúčinnějších a nejoblíbenějších léků mezi zubními chirurgy. Má afinitu ke kostní tkáni. Dospělí potřebují Amoxiclav 625 mg (každá tableta obsahuje amoxicilin 500 mg a kyselinu klavulanovou 125 mg). Lék se užívá dvakrát denně po dobu 5-7 dnů.

Pokud se však při užívání antibiotik často objeví průjem, je nejlepší použít jiné antibiotikum - „Doxycyklin" (100 mg tablety; užívejte dvakrát denně - po dobu 5-7 dnů). U tohoto antibiotika je mnohem méně pravděpodobné, že způsobí podráždění žaludku. Doporučujeme vybrat z těchto dvou antibiotik.

Důležité: odtato antibiotika nejsou levná, jako alternativu označíme také takovou ruskou drogu jako kapsle Lincomycin 0, 25 (užívané 2 tobolky 3x denně, pouze 5-7 dní). Jedná se o levný, poměrně účinný lék, ale bohužel má velmi silný účinek na střevní mikroflóru.

10. Pokud je z díry krev

Existuje několik účinných metod k zastavení krvácení. Nejčastěji rána krvácí u lidí, kteří mají vysoký krevní tlak (hypertenzi). U dokonale zdravých lidí však může vzrůst tlak v důsledku psychického stresu.

První věcí, kterou musíte udělat, je aplikovat na ránu pevně svinutý tampon ze sterilního obvazu a poté okamžitě změřit tlak. A pokud se zvýší, vezměte příslušnou drogu.

11. Pokud máte vysoký krevní tlak

Pokud pravidelně měříte tlak, pokud je vyšší než pracovní tlak, vypijte příslušnou drogu. Jinak je riziko krvácení nebo tvorby hematomu velmi vysoké. První může vést ke slabosti a závratím a tvorba hematomu je plná hnisání a nutnosti jej otevřít.

12. Pokud máte cukrovku

Pokud máte zařízení pro stanovení hladiny cukru v krvi, je vhodné okamžitě měřit hladinu cukru. Stres z odnětí podporuje uvolňování adrenalinu, jehož koncentrace do značné míry ovlivňuje hladinu cukru v krvi. To vám pomůže zabránit pocitu nevolnosti.

13. Odstranění stehů po odstranění

Po extrakci zubu jsou stehy obvykle odstraněny nejpozději do 7-8 dnů. Odstranění stehu však nemusí být nutné, pokud se jako materiál stehu použije například katgut. Tento materiál je sám absorbován do 10 dnů. Když uvidíte, že stehy jsou velmi volné, můžete je jednoduše odstranit čistými prsty.

14. Ošetření zubů po extrakci

Doporučuje se pokračovat v léčbě po extrakci zubů nejdříve po 7 dnech. Pokud bylo odstranění obtížné, může to někdy trvat až 14 dní. To je způsobeno skutečností, že v kazivých zubech je mnoho patogenních infekcí, které se při vrtání zubu mohou snadno dostat do krevní sraženiny a vést k hnisání.

Jak by normálně měla vypadat jamka extrahovaného zubu

Jak uvidíte níže, po extrakci zubu má krevní sraženina zpočátku intenzivní vínovou barvu. Postupně je povrch sraženiny bělavý / nažloutlý (to je norma, protože dochází k výpotku fibrinu). Normálně by krevní sraženina měla být následující den hustá. Pokud se sraženina uvolní, znamená to její rozpad a měli byste se seznámit s příznaky zánětu zásuvky, abyste se včas poradili s lékařem.

Péče o ústní dutinu po extrakci zubu

Po vytržení zubu je třeba pečlivě pečovat o ústní dutinu. Zuby je třeba čistit obvyklým způsobem, včetně skupiny zubů v oblasti extrahovaného zubu. Ty se jednoduše čistí opatrněji, aby se nezranila krevní sraženina. Je také nutné pečlivě vypláchnout ústa z pěny, aby nedošlo k vypláchnutí sraženiny z otvoru.

Musíte se také starat o dásně po extrakci zubů (k tomu stačí antiseptické koupele, které jsme popsali výše). Nedostatečná hygiena však způsobí hromadění měkkého mikrobiálního plaku, který je plný hnisání díry a rozvoje alveolitidy. Doufáme, že se vám článek na téma: Zuby zubu, co dělat, ukázal jako užitečný!